Аргументи до твору ЄДІ. Проблема історичної пам'яті


розділи: Російська мова

клас: 11

Урок розвитку мовлення в старших класах орієнтований насамперед на засвоєння основних вимог до виконання завдання з розгорнутою відповіддю. Учні повинні володіти основами аналізу тексту, правильно формулювати проблему, коментувати її, визначати авторську позицію, висловлювати свою думку по сформульованій проблемі і аргументувати його, наводячи аргументи з художньої, публіцистичної та наукової літератури.

Мета: підготовка до твору в форматі ЄДІ з тексту О. Солженіцина.

освітні:

  • познайомитися з історичними матеріалами про будівництво і руйнуванні Храму Христа Спасителя;
  • виконати аналіз тексту О. Солженіцина;
  • вивчити лист сорок третій з книги Д. С. Лихачова "Листи про добре і прекрасне".

розвиваючі: удосконалювати вміння:

  • виконувати роботу відповідно до конкретної мовної завданням;
  • правильно визначати тему і основну думку тексту;
  • відмовитися в тему, осмислювати її межі;
  • переказувати і аналізувати текст;
  • спостерігати, збирати матеріал для міркування;
  • порівнювати тексти, співвідносити їх з проблематики;
  • систематизувати матеріал, співвідносити з проблемою початкового тексту;
  • аналізувати текст, оцінювати його за критеріями К1-К4;
  • будувати твір в певній композиційній формі: відповідно до критеріїв оцінювання завдання з розгорнутою відповіддю К1-К4;
  • правильно висловлювати свої думки, тобто відповідно до норм літературної мови.

виховні:

  • виховувати почуття глибокої поваги до культурної спадщини нашої країни;
  • виховувати розуміння цінності храмів, які свідчать про духовне багатство нашого народу.

Устаткування: Російська мова. 10-11 класи: підручник для загальноосвітніх установ: базовий рівень / В.І. Власенков, Л.М. Рибченкова. - М .: Просвещение, 2009р .; інтерактивна дошка для демонстрації слайдів презентації, роздавальний дидактичний матеріал для спостереження і аналізу, критерії оцінювання завдання з розгорнутою відповіддю К1-К4.

Хід уроку

1. Організаційний момент. Цілепокладання. Учні самостійно ставлять за мету і завдання. Учитель слухає, доповнює, коригує.

2. Вступне слово вчителя. Сьогодні на уроці ми будемо говорити про пам'ятки архітектури. Яку роль вони відіграють у житті сучасної людини? Чи варто їх зберігати в умовах активного сучасного будівництва?

3. Відповіді учнів на проблемні питання.

4. Слово вчителя. Пам'ятники архітектури обов'язково треба зберігати. Поговоримо про храмах. Вони є зразками духовних устремлінь народу. У них живе нагадування нащадкам про вічні цінності. У них досі живуть незримі закони гармонії і краси. У них виражена думка про прагнення людини до прекрасного, до духовного преображення світу земного.

5. Перевірка домашнього завдання. Учні підготували переказ текстів по групах, виділення ключових слів у кожній частині. В результаті усної роботи відбудеться повідомлення про історію будівництва Храму Христа Спасителя, художнє опис Храму перед його відкриттям і художнє опис в ніч після його руйнування. Додаток 1.

6. Виявлення сприйняття.

Які думки і почуття виникли у вас після прочитання, переказу? Які образи постали перед вами? Розкажіть про свої почуття, використовуючи ключові слова з тексту. (Жаль про втрату прекрасного, духовно значущого творіння рук людських. Обурення бездушним ставленням до культурної спадщини. Тривожність за хитке, нестійке перебування прекрасного в жорстокому світі. Образ величного Храму, що має власну душу, і образ купи руїн після вибуху). Ключові слова: "Золоті куполи храму пливли над Москвою, сяючи чистотою", "справжня краса і гармонія були цілителями стражденній душі", "храм підносився в самій середині землі і в серцевині Москви", "храм був особливо піднесений і суворий і повний якого- то особливого настрою "," думали, храму стояти вічно ", тисячі землекопів вибирали і вивозили землю", натхненні художники розписували склепіння "," скульптори прикрашали храм "," знадобилося сімнадцять років "," проступали незліченні тіні ратників "," храм вже був долучений до високої і світлої таємниці, переданої йому на вічне зберігання пам'яттю народу ..., щоб народ не заблукав у темряві "," з року в рік писалася незрима, вічна книга часів ". "Він лежав величезної горою битого щебеню і величезних уламків стін, стовпів і склепінь", "ще страшніше був вид арки", "якийсь самотній, що випадково залишився після руйнування суглоб будівлі, якийсь перст, втупивши сторчма в небо", " вид був дикий і страшний "," створювалося гнітюче, гротескне настрій "," вимушеним мовчанням мертвої руїни "," видовище пригнічувало величної і гордої незбагненністю смерті ".

7. Слово вчителя. Сьогодні Храм Христа Спасителя радує людей своєю колишньою красою. Він відновлений. І радіє людське серце, знаходячи віру в перемогу добра, справедливості, безсмертя.

8. Перегляд слайдів презентації. Додаток 2 .

9. Робота з текстом зі збірки типових екзаменаційних варіантів під редакцією І.П. Цибулько. ФІПІ, 2012 р

Прочитайте текст, визначте тему й основну думку.

(1) Яконов підіймався стежкою через пустир, не помічаючи - куди, не помічаючи підйому. (2) І ноги втомилися, вивіхіваясь від нерівностей. (3) І тоді з високого місця, куди він забрів, він вже розумними очима озирнувся, намагаючись зрозуміти, де він. (4) Земля під ногами в уламках цегли, в щебені, в битому склі, і якийсь похилений тесовий сарайчик або будка по сусідству, і залишився внизу паркан навколо великої площі під нерозпочатого будівництво. (5) А в гірці цієї, що зазнала дивним запустіння неподалік від центру столиці, йшли вгору білі щаблі, числом близько семи, потім припинялися і починалися, здається, знову. (6) Якийсь глухе спогад проступило в Яконова побачивши цих білих ступенів, а куди вели сходи, погано відрізнявся в темряві: будівля дивної форми, одночасно як би зруйноване і вціліле. (7) Сходи піднімалася до широких залізним дверей, закритих наглухо і по коліно заваленим злежані щебенем. (8) Так! (9) Так! (10) разючі спогад підстьобнуло Яконова. (11) Він озирнувся. (12) Промеченная рядами ліхтарів, далеко внизу вилася ріка, дивно знайомої закрутом йдучи під міст і далі до Кремля. (13) Але дзвіниця? (14) Її немає. (15) Або ці купи каміння - від дзвіниці? (16) Яконову стало гаряче в очах. (17) Він заплющив очі, тихо сів. (18) На кам'яні уламки, які завалили паперть. (19) Двадцять два роки тому на цьому самому місці він стояв з дівчиною, яку звали Агнія. (20) Тієї самої осені під вечір вони йшли провулками у Таганської площі, і Агнія сказала своїм тихим голосом, який важко расслишівался в міському грюкіт:

- (21) Хочеш, я покажу тобі одне з найкрасивіших місць в Москві?

(22) І підвела його до огорожі маленької цегляної церкви, пофарбованої в білу і червону фарбу і зверненої вівтарем в кривій безіменний провулок. (23) Всередині огорожі було тісно, \u200b\u200bйшла тільки навколо церкви вузька доріжка для хресної ходи. (24) І тут же ріс, в кутку огорожі, старий великий дуб, він був вище церкви, його гілки, вже жовті, спадала на думку і купол, і провулок, чому церква здавалася зовсім крихітною.

- (25) Ось ця церква, - сказала Агнія.

- (26) Але не найкрасивіше місце в Москві.

- (27) А почекай.

(28) Вона провела його до паперті головного входу, вийшла з тіні в потік заходу і села на низький парапет, де обривалася огорожа і починався просвіт для воріт.

- (29) Так дивись!

(30) Антон ахнув. (31) Вони вивалилися з тіснини міста і вийшли на круту висоту з просторою відкритою даллю. (32) Річка горіла на сонці. (33) Зліва лежало Замоскворіччя, засліплюючи жовтим блиском стекол, майже під ногами в Москву-ріку вливалася Яуза, праворуч за нею височіли різьблені контури Кремля, а ще далі горіли на сонці п'ять червоно-золотих куполів храму Христа Спасителя. (34) І в усьому цьому сяйві Агнія, в накинутій жовтої шалі, теж здавалася золотий, сиділа, мружачись на сонце.

- (35) Так! (36) Це - Москва! - захоплених сказав Антон.

- (37) Але вона - йде, Антон, проспівала Агнія. - Москва - йде! ..

- (38) Куди вона там йде? (39) Фантазія.

- (40) Цю церкву знесуть, Антон, твердила своє Агнія.

- (41) Звідки ти знаєш? - розсердився Антон. - (42) Це художній пам'ятник, його як пити дати залишать.

(43) Він дивився на крихітну дзвіниця, в прорізи якої до дзвонів заглядали гілки дуба.

- (44) Знесуть! - впевнено пророкувала Агнія, сидячи все так же нерухомо, в жовтому світлі і у жовтій шалі.

(45) Яконов прокинувся. (46) Так, ... зруйнували шатрову дзвіниця і розвалили сходи, спускалася до річки. (47) Зовсім навіть не вірилося, що той сонячний вечір і цей грудневий світанок відбувалися на одних і тих же квадратних метрах московської землі. (48) Але все так же був далекий огляд з пагорба, і ті ж були вигини річок, повторені останніми ліхтарями ...

(За А. Солженіцину *)

* Олександр Ісаєвич Солженіцин (1918-2008) - видатний російський письменник, публіцист, історик, поет і громадський діяч.

Яка тема тексту? Яка його основна думка? (В тексті йдеться про руйнування храму. Основна думка полягає в тому, щоб показати здивування і засмучення людини, який побачив спотворений пустир на тому місці, де колись стояв чудовий храм).

Які образи протиставлені? (Автор протиставляє два епізоди з життя Антона Яконова: сонячний вечір, коли Агнія показала одне з найкрасивіших місць в Москві, і грудневий світанок, коли, повернувшись сюди через двадцять два роки, він побачив зруйнований храм з розкиданої сходами. Крім того, "висота з просторою відкритою даллю ", краса панорами протиставлені" тесніне міста ", тихий голос дівчини -" міському грюкіт ").

Визначте основні проблеми. (Проблема збереження культурної спадщини. Проблема впливу міського ландшафту і міської архітектури на людину).

Знайдіть слова-маркери, засоби вираження позиції автора. (В даному тексті позиція автора відкрито не виражена. Слова маркери будемо шукати в образах Агнії і Антона, а також в словах автора).

У яких словах виражена авторська думка? (В словах Агнії "Москва - йде!" Виражена думка про розрив зв'язку поколінь. Іде Москва, залишена нам предками. Іде історія. У словах Антона "Це - Москва!", "Це художній пам'ятник, його як пити дати залишать". В словах автора "захопленого сказав Антон", "зруйнували шатрову дзвіниця і розвалили сходи", "Яконову стало гаряче в очах. Він заплющив очі, тихо сів. На кам'яні уламки, які завалили паперть").

Який засіб виразності яскраво підкреслює здивування, потрясіння Антона? (Парцеляція в пропозиціях 17, 18).

Яка смислова зв'язок може бути між даним текстом і попередніми? (Йдеться про красу і велич храмів, а також про що залишилися від них уламках. "Він лежав величезної горою битого щебеню і величезних уламків стін, стовпів і склепінь "," ще страшніше був вид арки "," якийсь самотній, що випадково залишився після руйнування суглоб будівлі, якийсь перст, втупивши сторчма в небо "," вид був дикий і страшний "," створювалося гнітюче , гротескне настрій "," вимушеним мовчанням мертвої руїни "," видовище пригнічувало величної і гордої незбагненністю смерті "---" 3емля під ногами в уламках цегли, в щебені, в битому склі , І якийсь похилений тесовий сарайчик або будка по сусідству ... Сходи піднімалася до широких залізним дверей, закритих наглухо і по коліно заваленим злежані щебенем ... зруйнували шатрову дзвіниця і розвалили сходи ". Тексти об'єднані спільною проблемою: проблемою збереження культурної спадщини).

10. Слово вчителя. Ми бачимо гнітючі картини, які є наслідком руйнування. У людини, глибоко розуміє закономірності нетлінного творення, пов'язаного з моральними законами, з традиціями православної культури, у людини, глибоко розуміє історичну цінність подібних архітектурних споруд, в душі виникає подив, жаль про втрату прекрасного, вічного.

11. Слово вчителя. Одним із захисників культурної спадщини був Д.С. Лихачов. Він виступав проти бездушного перетворення історично цінних об'єктів. Для нього було важливим збереження пам'яток минулого такими, якими залишили нам у спадщину турботливі попередники, які любили свою Вітчизну.

12. Читання уривка листи сорок третього року з книги Д. С. Лихачова "Листи про добре і прекрасне".

В юності я приїхав вперше в Москву і ненавмисно набрів на церкву Успіння на Покровці (1696-1699). Я нічого не знав про неї раніше. Зустріч з нею мене приголомшила. Переді мною здіймалося застигле хмара біло-червоних мережив. Не було "архітектурних мас". Її легкість була така, що вся вона здавалася втіленням невідомої ідеї, мрією про щось нечувано прекрасне. Її не можна собі уявити за фотографіями і малюнками, її треба було бачити в оточенні низьких звичайних будинків. Я жив під враженням цієї зустрічі і пізніше став займатися давньоруської культурою саме під впливом поштовху, отриманого мною тоді. З ініціативи А. В. Луначарського сусідній з нею провулок був названий за прізвищем її будівельника, кріпосного селянина - Потапівського. Але ось прийшли люди і знесли церкву. Тепер на цьому місці пустир ...

Хто ж ці люди, що знищують живе минуле, - минуле, яке є і нашим справжнім, бо культура не вмирає? Іноді це самі архітектори - з тих, яким дуже хочеться поставити своє "творіння" на виграшному місці і лінь подумати про інше. Іноді ж це зовсім випадкові люди, а в цьому вже винні ми всі. Ми повинні подумати про те, щоб подібне не повторилося. Пам'ятки культури належать народу, і не одному тільки нашому поколінню. Ми несемо за них відповідальність перед нашими нащадками. З нас буде великий попит і через сто, і через двісті років.

13. Робота над основною думкою і ключовими словами. "Вона здавалася втіленням невідомої ідеї, мрією про щось нечувано прекрасне. Її не можна собі уявити за фотографіями і малюнками, її треба було бачити в оточенні низьких звичайних будинків. Я жив під враженням цієї зустрічі і пізніше став займатися давньоруської культурою саме під впливом поштовху, отриманого мною тоді ".

Робимо висновок про вплив храму на життя людини. Завдання - глибоко відчути ступінь втрати пам'ятки архітектури, який став для академіка Лихачова початком нового життя, пов'язаної з вивченням історії Русі. Відчути відповідальність за свої вчинки перед майбутнім.

14. Оцінка твори учня за критеріями К1-К4.

У кожної людини, напевно, є дороге, пам'ятне місце, де він відчуває особливе почуття причетності до чогось великого, вічного. Храми ... Німі свідки величі і слави країни. Чи треба їх зберігати? Саме цю проблему зачіпає Олександр Солженіцин.

Письменник протиставляє два епізоди з життя Антона Яконова: сонячний вечір, коли Агнія показала одне з найкрасивіших місць в Москві, і грудневий світанок, коли, повернувшись сюди через двадцять два роки, він побачив зруйнований храм з розкиданої сходами. Антону згадалися гіркі слова Агнії про те, що церква знесуть, що "Москва йде". Йому боляче дивитися на це місце, адже він тоді був упевнений, що "художній пам'ятник ... залишать".

Солженіцин жив в епоху, коли руйнування храмів було явищем частим. Автор вважає, що подібне ставлення до пам'ятників минулого розриває зв'язок поколінь, порушує гармонію в житті людини. Письменник впевнений: суспільство має дбайливо ставитися до пам'ятників, зберігати те, що дарує високі, світлі почуття.

Безсумнівно, сьогодні всім російським людям доріг Храм Христа Спасителя, побудований в ознаменування перемоги у війні 1812 року. Наскільки важливий для людини цей храм, ми дізнаємося з книги "Зречення" письменника і громадського діяча Петра Проскуріна. Він розповів про довге, кропіткої роботи кращих майстрів з різних куточків країни, про значення храму - символу російської соборності, єдності ...

Будувався роками, він був зруйнований за одну хвилину. Про те, що залишилося нащадкам, написано в статті Петра Георгійовича Паламарчука. Ми бачимо страшну картину запустіння: самотній залишок собору посеред незліченної безлічі уламків.

Хочеться відзначити, що до культурної спадщини треба ставитися дбайливо, пам'ятати про те, що дійшло до нас з глибини століть будувалося на століття в знак безмежної любові до Батьківщини. І не можуть, не мають права вирішувати долю пам'ятників кілька людей. Тут важливо враховувати громадську думку.

(Учні оцінюють текст за критеріями К1-К4).

15. Підсумки уроку. Рефлексія. Які почуття переживаєте? Які думки виникли до кінця уроку? Які засоби виразності будете використовувати в творі, розкриваючи проблему збереження культурної спадщини?

16. Домашнє завдання: написати твір в форматі ЄДІ з тексту О. Солженіцина, використовуючи в якості літературних аргументів матеріали: упр. 182 (Стаття Данила Граніна про захист збереження Невського проспекту Д.С. Лихачовим), упр. 188 (Стаття Д.С. Лихачова "Любов, повага, знання"), лист сорок третій з книги Д.С. Лихачова "Листи про добре і прекрасне".

Напишіть твір з прочитаного тексту.

сформулюйте і прокоментуйте одну з проблем, поставлених автором тексту (уникайте надмірного цитування).

сформулюйте позицію автора (оповідача). Напишіть, згодні або не згодні Ви з точкою зору автора прочитаного тексту. Поясніть чому. Свою думку аргументуйте, спираючись в першу чергу на читацький досвід, а також на знання і життєві спостереження (враховуються перші два аргументи).

Обсяг твору - не менше 150 слів.

Робота, написана без опори на прочитаний текст (не по даному тексту), що не оцінюється. Якщо твір представляє собою переказаний або повністю переписаний вихідний текст без яких би то не було коментарів, то така робота оцінюється нулем балів.

Твір пишіть акуратно, розбірливим почерком.

використано матеріали

1. Власенков А.І., Рибченкова Л.М. Російська мова: Граматика. Текст. Стилі мови: Навчальний посібник для 10 - 11 кл. загальноосвіт. установ. - М .: Просвещение, 1998 г. (Упр. 315).

2. Лист сорок третій з книги Д. С. Лихачова "Листи про добре і прекрасне".

3. ЄДІ-2012. Російська мова: типові екзаменаційні варіанти: 30 варіантів / за редакцією І.П. Цибулько. - М.: Національна освіта, 2011. - (ЄДІ-2012. ФІПІ - школі).

4. Інтернет-ресурси: фотографії (Яндекс. Картинки), матеріали про Храм Христа Спасителя (ru.wikipedia.org\u003e Храм Христа Спасителя), Проскурін П.Л. Зречення. Електронна бібліотека (http://royallib.com/).

Саме в минулому людина знаходить джерело для формування свідомості, пошуку свого місця в навколишньому світі і суспільстві. При втраті пам'яті втрачаються всі соціальні зв'язки. Вона є певним життєвим досвідом, усвідомленням пережитих подій.

Що таке історична пам'ять

Вона передбачає збереження історичного та соціального досвіду. Саме від того, наскільки дбайливо в родині, місті, країні ставляться до традицій, безпосередньо залежить Твір з даної проблеми часто зустрічається в тестових завданнях з літератури в 11 класі. Приділимо і ми цього питання трохи уваги.

Послідовність формування історичної пам'яті

У історичної пам'яті є кілька етапів формування. Через деякий час люди забувають про трапилися події. Життя постійно підносить нові епізоди, наповнені емоціями і незвичайними враженнями. До того ж часто в статтях і художній літературі події давно минулих років спотворюються, автори не тільки змінюють їх зміст, а й вносять зміни в хід бою, розташування сил. Постає проблема історичної пам'яті. Аргументи з життя кожен автор наводить свої, з урахуванням особистого бачення описуваного історичного минулого. Завдяки різному трактуванні одного події у обивателів з'являється можливість робити власні висновки. Звичайно ж, щоб обгрунтувати свою думку, знадобляться аргументи. Проблема історичної пам'яті існує в суспільстві, позбавленому свободи слова. Тотальна цензура призводить до спотворення реальних подій, поданням їх широких верств населення тільки в потрібному ракурсі. Справжня пам'ять може жити і розвиватися лише в демократичному суспільстві. Для того щоб інформація переходила до наступних поколінь без видимих \u200b\u200bспотворень, важливо вміти зіставляти події, які відбуваються в реальному часі, з фактами з минулого життя.

Умови формування історичної пам'яті

Аргументи на тему «Проблема історичної пам'яті» можна знайти в багатьох творах класиків. Для того щоб суспільство розвивалося, важливо аналізувати досвід предків, робити «роботу над помилками», використовувати то раціональне зерно, яке було у минулих поколінь.

«Чорні дошки» В. Солоухина

У чому основна проблема історичної пам'яті? Аргументи з літератури розглянемо на прикладі даного твору. Автор розповідає про розграбування в рідному селі церкви. Відбувається здача унікальних книг в якості макулатури, з безцінних ікон роблять ящики. Прямо в церкві в Створив організовується столярна майстерня. Ще в одній відкривають машинно-тракторну станцію. Приїжджають сюди вантажівки, гусеничні трактори, зберігають бочки з паливом. Автор з гіркотою говорить про те, що ні корівником, що не підйомним краном можна замінити Московський Кремль, можна розташовувати будинок відпочинку в монастирському будинку, в якому знаходяться могили родичів Пушкіна, Толстого. У творі піднімається проблема збереження історичної пам'яті. Аргументи, наведені автором, безперечні. Чи не тим, хто помер, лежить під могильними плитами, потрібна пам'ять, а живим!

Стаття Д. С. Лихачова

У своїй статті «Любов, повага, знання» академік піднімає тему наруги народної святині, а саме розповідає про вибух пам'ятника Багратіона, герою Вітчизняної війни 1812 року. Лихачовим піднімається проблема історичної пам'яті народу. Аргументи, наведені автором, стосуються вандалізму по відношенню до даного твору мистецтва. Адже монумент був вдячністю народу брату-грузину, який мужньо боровся за незалежність Росії. Хто міг зруйнувати чавунний пам'ятник? Тільки той, хто не має уявлення про історію своєї країни, не любить Батьківщину, не надимається Вітчизною.

Погляди на патріотизм

Які ще можна навести аргументи? Проблема історичної пам'яті піднята в «Листах з російського музею», автором яких є В. Солоухин. Він говорить про те, що, рубаючи власне коріння, прагнучи вбирати іноземну, чужу культуру, людина втрачає свою індивідуальність. Цей російський аргумент проблем історичної пам'яті підтримують і інші патріоти Росії. Лихачовим була розроблена «Декларація культури», в якій автор закликає захищати і підтримувати культурні традиції на міжнародному рівні. Вчений підкреслює, що без знання громадянами культури минулого, сьогодення у держави не буде майбутнього. Саме в «духовної безпеки» нації полягає загальнонаціональне буття. Між зовнішньою і внутрішньою культурою повинно бути взаємодія, тільки в цьому випадку суспільство буде підніматися сходами історичного розвитку.

Проблема історичної пам'яті в літературі 20 століття

У літературі минулого століття центральне місце займав питання відповідальності за страшні наслідки минулого, в творах багатьох авторів була присутня проблема історичної пам'яті. Аргументи з літератури служать тому прямим доказом. Наприклад, А. Т. Твардовський закликав у своїй поемі «По праву пам'яті» переосмислити сумний досвід тоталітаризму. Не обійшла стороною цю проблему і Анна Ахматова в знаменитому «Реквіємі». Вона розкриває всю несправедливість, беззаконня, які панували в той час в суспільстві, призводить вагомі аргументи. Проблема історичної пам'яті простежується і в творчості А. І. Солженіцина. Його оповідання «Один день Івана Денисовича» містить вирок державній системі того часу, в якій пріоритетами стали брехня і несправедливість.

Дбайливе ставлення до культурної спадщини

Центром загальної уваги є питання, пов'язані зі збереженням пам'яток старовини. У суворий постреволюційний період, який характеризується зміною політичного ладу, відбувалося повсюдне знищення колишніх цінностей. Російські інтелігенти намагалися будь-якими способами зберегти культурні реліквії країни. Д. С. Лихачов виступав проти забудови Невського проспекту типовими багатоповерховими будинками. Які ще можна навести аргументи? Проблема історичної пам'яті була порушена і російськими кінематографістами. На кошти, зібрані ними, вдалося відреставрувати і Кусково. У чому полягає проблема історичної пам'яті війни? Аргументи з літератури свідчать про те, що актуальне це питання було в усі часи. А.С. Пушкін казав, що «неповага до предків - перша ознака аморальності».

Тема війни в історичній пам'яті

Що таке історична пам'ять? Твір з даної тематики можна написати на основі твору Чингіза Айтматова «Буранний полустанок». Його герой манкурт є людиною, якого насильно позбавили пам'яті. Він став рабом, у якого немає минулого. Ні імені, ні батьків манкурт не пам'ятає, тобто йому складно усвідомлювати себе людиною. Письменник попереджає про те, що подібне істота небезпечно для соціального суспільства.

Перед Днем Перемоги серед молодих людей було проведено Питання стосувалися дати початку і закінчення Великої Вітчизняної війни, важливих боїв, воєначальників. Отримані відповіді виявилися гнітючими. Багато хлопців не мають уявлення ні про дату початку війни, ні про противника СРСР, ніколи не чули про Г. К. Жукова, Сталінградській битві. Опитування показало, наскільки актуальна проблема історичної пам'яті війни. Аргументи, що наводяться «реформаторами» програми курсу історії в школі, які зменшили кількість годин, що відводяться на вивчення Великої Вітчизняної війни, пов'язані з перевантаженням учнів.

Подібний підхід призвів до того, що сучасне покоління забуває минуле, отже, важливі дати історії країни не будуть передані наступному поколінню. Якщо не поважати свою історію, не шанувати своїх предків, втрачається історична пам'ять. Твір для успішної здачі ЄДІ можна аргументувати словами російського класика А. П. Чехова. Він відзначав, що для свободи людині потрібен всю земну кулю. Але без мети його існування буде абсолютно безглуздим. Розглядаючи аргументи до проблеми історичної пам'яті (ЄДІ), важливо відзначати, що існують помилкові цілі, які не творять, а руйнують. Наприклад, герой оповідання «Аґрус» мріяв купити власну садибу, посадити там агрус. Поставлена \u200b\u200bмета його повністю поглинула. Але, досягнувши її, він втратив людську подобу. Автор зазначає, що його герой «погладшав, обрюзг ... - того й гляди, рохне в ковдру».

В оповіданні І. Буніна «Пан із Сан-Франциско» показана доля людини, який служив помилковим цінностям. Герой поклонявся багатства як богу. Після смерті американського мільйонера виявилося, що справжнє щастя пройшло повз нього.

Пошук сенсу життя, усвідомлення зв'язку з предками вдалося показати І. А. Гончарову в образі Обломова. Він мріяв зробити своє життя іншої, але його бажання не були втілені в реальність, не вистачило сил.

При написанні на ЄДІ есе на тему «Проблема історичної пам'яті війни» аргументи можна привести з твору Некрасова «В окопах Сталінграда». Автор показує справжнє життя «штрафників», які готові ціною власного життя відстояти незалежність Вітчизни.

Аргументи для твори ЄДІ з російської мови

Для того щоб отримати хороший бал за твір, випускник повинен аргументувати свою позицію, використовуючи літературні твори. У п'єсі М. Горького «На дні» автор продемонстрував проблему «колишніх» людей, які втратили сили для боротьби заради своїх інтересів. Вони усвідомлюють, що жити так, як вони, не можна, і необхідно щось змінювати, тільки робити що-небудь для цього вони не планують. Починається дію цього твору в нічліжці, там же і завершується. Ні про яку пам'яті, гордості за своїх предків мови навіть не йде, герої п'єси про це навіть не замислюються.

Одні намагаються, лежачи на дивані, міркувати про патріотизм, інші, не шкодуючи сил і часу, приносять своїй країні реальну користь. Не можна залишити без уваги, розмірковуючи про історичну пам'ять, дивовижний розповідь М. Шолохова «Доля людини». У ньому йдеться про трагічну долю простого солдата, який втратив під час війни своїх рідних. Зустрівши хлопчика-сироту, він називає себе його батьком. Про що свідчить цей вчинок? Звичайна людина, яка пройшла через біль втрат, намагається протистояти долі. У ньому не згасла любов, і він хоче подарувати її маленькому хлопчикові. Саме бажання творити добро дає солдату сили жити, незважаючи ні на що. Герой оповідання Чехова «Людина у футлярі» розповідає про «задоволених собою людей». Маючи дрібновласницькі інтереси, намагаючись відсторонитися від чужих бід, вони абсолютно байдужі до проблем інших людей. Автор зазначає духовне зубожіння героїв, які вдають із себе «господарями життя», а в реальності є звичайними міщанами. Вони не мають справжніх друзів, їх цікавить тільки власне благополуччя. Взаємовиручка, відповідальність за іншу людину яскраво виражена в творі Б. Васильєва «А зорі тут тихі ...». Всі підопічні капітана Васкова не просто разом борються за свободу Батьківщини, вони живуть за людськими законами. У Симонова в романі «Живі і мертві» Синцов на собі виносить товариша з поля бою. Всі аргументи, наведені з різних допомагають зрозуміти суть історичної пам'яті, важливість можливості її збереження, передачі іншим поколінням.

висновок

При привітанні з будь-яким святом звучать побажання мирного неба над головою. Про що цього свідчить? Про те, що історична пам'ять про важкі випробування війни передається з покоління в покоління. Війна! Всього п'ять букв в цьому слові, але відразу виникає асоціація зі стражданнями, слізьми, морем крові, смертю рідних і близьких. Війни на планеті, на жаль, проходили завжди. Стогін жінок, плач дітей, відгомони війни повинні бути знайомі підростаючому поколінню по художнім фільмам, літературних творів. Не можна забувати про ті страшні випробування, що випали на долю російського народу. На початку 19 століття Росія брала участь у Вітчизняній війні 1812 року. Щоб жива була про ті події історична пам'ять, російські письменники в своїх творах постаралися передати особливості тієї епохи. Толстой в романі «Війна і мир» показав патріотизм народу, його готовність віддати життя за Вітчизну. Читаючи поеми, розповіді, романи про Партизанської війні, молоді росіяни отримують можливість "побувати на полях битв», відчути ту атмосферу, що панувала в той історичний період. У «Севастопольських оповіданнях» Толстой розповідає про героїзм Севастополя, виявлений в 1855 році. Події описані автором настільки достовірно, що складається враження, що він сам був очевидцем тієї битви. Мужність духу, унікальна сила волі, дивовижний патріотизм жителів міста гідні пам'яті. Толстой порівнює війну з насильством, болем, брудом, стражданнями, смертю. Описуючи героїчну оборону Севастополя в 1854-1855 років, він підкреслює силу духу російського народу. Б. Васильєв, К. Симонов, М. Шолохов, інші радянські письменники багато своїх творів присвятили саме боям Великої Вітчизняної війни. У цей складний для країни період жінки працювали і боролися нарівні з чоловіками, навіть діти робили все, що було в їх силах.

Ціною життя вони намагалися наблизити Перемогу, зберегти незалежність країни. Історична пам'ять допомагає зберігати в найдрібніших деталях інформацію про героїчний подвиг всіх бійців і мирних жителів. Якщо буде втрачено зв'язок з минулим, країна втратить свою незалежність. Цього допускати не можна!

  • Категорія: Аргументи до твору ЄДІ
  • М.Ю. Лермонтов - вірш «Бородіно». У вірші «Бородіно» М. Ю. Лермонтов звертається до одного з найдраматичніших моментів в російській історії - Бородінській битві. Увесь твір пройнятий патріотичним пафосом, автор пишається героїчним минулим своєї Батьківщини, захоплюється російськими солдатами, героями Бородінської битви, їх мужністю, стійкістю, силою духу, любов'ю до Росії:

Зазнав ворог в той день чимало, Що значить російський бій удалий, Наш рукопашний бій! ..

Не може серце жити спокоєм, Недарма хмари зібралися. Збруя важкий, як перед боєм. Тепер твій час настав. - Молися!

Образ майбутнього у вірші О. Блока символічний. Своєрідним провісником цього майбутнього є сама душа російської людини, протиборство в ній темного і світлого почав, і як наслідок - складна, непередбачувана доля Батьківщини, які зібралися над нею хмари. І наша історія показала, наскільки поет мав рацію в своєму передбаченні.

  • Н. Рубцов - вірш «Бачення на пагорбі». У вірші «Бачення на пагорбі» Н. Рубцов звертається до історичного минулого Батьківщини і простежує зв'язок часів, знаходячи відгомони цього минулого в сьогоденні. Часи Батия давно пройшли, однак для Русі всіх часів є свої «татари і монголи»: Росія, Русь! Бережи себе, бережи! Дивись, знову в ліси твої і доли З усіх боків наскочили вони, Інших часів татари і монголи.

Однак є у поета те, що він може протиставити цьому всесвітньому злу. Це образ Батьківщини, почуття ліричного героя, краса російської природи, непорушність народних ус. тоев і сила духу російського народу.

  • В. Распутін - повість «Прощання із Запеклої» (Див. Твір «Проблема історичної пам'яті»)
  • В. Солоухин - «Чорні дошки: Записки колекціонера». У цій книзі автор пише про те, як він став колекціонером, збирачем ікон. В. Солоухин розповідає про ставлення нашої держави до ікон, про безжальному спалюванні шедеврів радянською владою. Цікавий матеріал про те, як відреставрувати старі ікони, про іконописних сюжетах. Вивчення старовинних ікон, на думку автора, - зіткнення з душею народу, з його віковими традиціями ...
  • В. Солоухин - збірник нарисів «Час збирати каміння». У цій книзі автор розмірковує про необхідність збереження пам'яток старовини - письменницьких садиб, будинків, монастирів. Він розповідає про відвідини маєтку Аксакова, Оптиної пустелі. Всі ці місця пов'язані з талановитими російськими письменниками, з російськими подвижниками, старцями, з духовним розвитком народу.
  • В. Астаф'єв - повість в оповіданнях «Останній уклін».

У цій повісті В. Астаф'єв розповідає про свою малу батьківщину -деревне, в якій він виріс, про що виховала його бабусі Катерині Петрівні. Вона змогла виховати в хлопчика кращі якості - доброту, любов і повагу до людей, душевну чуйність. Ми бачимо, як хлопчик дорослішає, разом з ним переживаємо радість його маленьких відкриттів світу, людей, музики, природи. У кожному розділі цієї повісті б'ються живі почуття - обурення і захоплення, горе і радість. «Пишу я про село, про свою маленьку батьківщину, а вони - велика і маленька - нероздільні, вони - одне в одному. Серце моє навіки там, де я став дихати, бачити, запам'ятовувати і працювати », - пише В. Астаф'єв. Це почуття Батьківщини стає в книзі всеосяжним. І тим гостріше відчуття гіркоти письменника від тих нещасть, що випали Надолю його малої батьківщини: прийшла колективізація, були розорені сім'ї, зруйновані церкви і вікові підвалини життя, батько, дід і дядько письменника були заарештовані НКВС. Чи не зберігши своєї історії, - село стала перетворюватися в передмістя старих дачних селищ. З сумом пише про все це автор. І закликає читачів не ставати Іванами, не пам'ятають споріднення, поважати своє коріння, витоки.

Загальна

Для поетів властиво підведення підсумків своєї творчості. Їм було байдуже, як нащадки оцінять їх творіння. Тому тема пам'ятника як нерукотворний пам'яті властива поезії, особливо в 18-19веках, хоча і поети 20 століття теж не раз зверталися до цієї теми. Всі вірші об'єднує спільна думка-прагнення створювати такі твори, які були б цікаві і актуальні не тільки сучасникам, але і нащадків, поетам хотілося залишитися в їх пам'яті. Всі автори відзначають безсмертя поезії, особливе призначення поета, який здатний через свою творчість пов'язувати покоління.

Незважаючи на співзвучність тим і проблем, кожен з поетів робить акцент на чому - то своєму. М. В. Ломоносов, в першу чергу, вихваляв свою творчість; Г.Р.Державин підкреслював загальнодоступність, новаторство своїх віршів і за змістом, і за формою; А. С. Пушкін створив глибоко ліричне вірш, в якому висловив свої потаємні думки про життя, про себе; В. Брюсов значно розширив кордони поширення своїх віршів, він писав про їх світовому значенні; І. Бродський підкреслював свою непокірність, незручність для багатьох людей, занадто багато правди говорив він людям.


У запропонованому для аналізу тексті російський радянський письменник Валентин Петрович Катаєв ставить проблему зникнення культурної та історичної спадщини.

Щоб привернути увагу читача до даної проблеми, автор розповідає про красу і витонченості московських пам'ятників. Письменник згадує, що кожен пам'ятник може розповісти свою історію про людину, якій був присвячений цей пам'ятник. Так в реченні 9 мова йде про зв'язок пам'ятника Гоголю з життям цього письменника: поруч з пам'ятником знаходився "... особняк, де за переказами, письменник спалив в каміні другу частину" Мертвих душ ".

В. Катаєв робить акцент на тому, що твори мистецтва, коли-то наповнюють вулиці, навіть зникнувши, зберігаються в пам'яті людей. Ця думка простежується в реченні 12 "... в пам'яті залишаються лише примари нині вже не існуючих, скасованих вулиць, провулків, Тупичке ...".

Позиція автора полягає в наступному: Кожен пам'ятник - це історія, і знищуючи пам'ятники історичним особистостям, людина знищує частинку світової історії та історії свого життя, моменти якої можуть бути пов'язані з культурними об'єктами на вулицях рідного міста.

Я повністю поділяю точку зору письменника. Дійсно, людина повинна з повагою ставитися до творів мистецтва, зберігаючи культурну спадщину, а не знищуючи його. Звернемося до літератури і підтвердимо аргументами висловлену думку. Згадаймо вірш А.С. Пушкіна "Мідний вершник", в першій частині якого акцент робиться на історію цього пам'ятника, особистості зображеної на цьому пам'ятнику і міста, частинкою якого є Мідний вершник. Також в цьому вірші автор вказує на те, що історичні та культурні об'єкти можуть існувати століттями, зберігаючи з собою історію подій і потім розповідаючи її новим поколінням.

У житті можна навести приклад байдужого ставлення до пам'ятників і до їх історії. Одного разу мені довелося побувати в Польському місто Пененжо, там я побачив пам'ятник генералу радянської армії І.Д. Черняхівського. Я був гордий за те, що історія про героїв ВВВ зберігається донині не тільки в країнах колишнього СРСР, а й в країнах Європи. Однак в 2015 році я дізнався, що цей пам'ятник вирішили знести, таким чином позбавивши багатьох людей можливості познайомитися з таким видатним людиною, героєм Другої світової війни.

На закінчення можна сказати, що обов'язок кожного зберігати культурну спадщину своєї країни, адже всі пам'ятники, монументи, вулиці, будівлі - це наша історія, яку ми повинні зберегти для майбутніх поколінь.

Оновлене: 2018-02-09

Увага!
Якщо Ви помітили помилку чи опечатку, виділіть текст і натисніть Ctrl + Enter.
Тим самим надасте неоціненну користь проекту і іншим читачам.

Спасибі за увагу.

Вибір редакції
(37 слів) У повісті Гоголя «Портрет» теж показано вплив справжнього мистецтва на особистість. Герой витрачає останні гроші на картину, ...

Твір написано учнем загальноосвітньої школи. Можуть бути помилки. Текст Володимира Олексійовича Солоухина: Неповний .. (1) Є ...

Тема: Духовні і моральні якості Герасима: сила, гідність, співчуття до оточуючих, великодушність, працьовитість. Діяльнісна ...

Профілактика сколіозу. Прослідкуйте, щоб ваш школяр носив рюкзак, надягаючи лямки на обидва плеча. У перерві між уроками запропонуйте ...
Мистецтво - це діяльність індивідуума. За допомогою нього він пізнає світ, відпочиває і створює щось нове. Роль і значення мистецтва в ...
Назва цієї казки таке: Казка про царя Салтана, про сина його славного й могутнього богатиря князя Гвидоне Салтановиче і про прекрасну Царівну ...
Є на нашій річці такі глухі і затишні місця, що, коли продерёшься через сплутані лісові хащі, заповнені до того ж кропивою, ...
Розділи: Російська мова Клас: 11 Урок розвитку мовлення в старших класах орієнтований насамперед на засвоєння основних вимог ...
Міаніє Михайло Юрійович: «Мудрість, Любов і Сила - триєдність Душі людини». Це три однаково важливі основи для гармонійного ...