Співчуття і співчуття в літературі. Книги про милосердя Що таке милосердя


Тема: Духовні і моральні якості Герасима: сила, гідність, співчуття до оточуючих, великодушність, працьовитість.

Діяльнісна мета: формування в учнів умінь реалізації нових способів дії.

Змістовна мета: розширення понятійної бази за рахунок включення в неї нових елементів

Мета уроку:

Ι. освітні: проаналізувати першу частину розповіді (образ барині і Герасима; образ Тетяни і Герасима); формувати вміння аналізувати текст художнього твору; розвивати вміння висловлювати свої думки, оцінювати вчинки героїв, робити висновки; формувати уявлення про героїв твору на основі зіставлення словесного і графічного образів (ілюстрації та малюнки); збагачувати словниковий запас.

ΙI. Розвиваючі: розвивати усне мовлення учнів; навички аналізу образу літературного героя і навички порівняння героїв твору; розвивати вміння узагальнювати вивчене.

ΙII. виховні: виховувати чуйне ставлення до художнього слова; гуманне ставлення до людини.

особистісні УУД : Формування шанобливого ставлення до іншої думки; розвиток мислення, уваги, фонематичного слуху; розвиток самостійності та особистої відповідальності за результати своєї діяльності, доброзичливості.

Метапредметние результати:

    регулятивні УУД: самостійно формулювати тему і мети уроку; мати здатність до цілепокладання.

    пізнавальні УУД: формувати вміння усвідомлювати значимість читання для подальшого навчання, розуміти мету читання; викладати зміст прочитаного тексту стисло, вибірково.

    комунікативні УУД: формувати вміння аргументувати свою пропозицію, переконувати і поступатися; формувати вміння домовлятися, знаходити спільне рішення; володіти монологічного та діалогічного формами мови; слухати і чути інших.

методи: проблемно-пошукові (спонукає і підводить до діалогу), метод самостійної роботи з текстом, наочний метод (презентація).

прийоми: діалог, коментоване читання, виразне читання, побудова кластера, фронтальне опитування, художній переказ,

Засоби навчання: комп'ютер, проектор, презентація, підручник, ілюстрації до твору, уривок з мультиплікаційного фільму "Муму" режисера Валентина Караваєва, наочний матеріал (ілюстрації, дитячі малюнки).

Тип уроку : Урок "відкриття" нових знань.

література:

    розповідьИ.С.Тургенева "Му му".

    Підручник "Література 5 клас" в 2-х частинах, видавництво "Просвіта", 2016, рекомендований Міністерством освіти і науки Російської Федерації. автори:В.Я.Коровіна, В.П.Журавлев, В. І. Коровін .

    О.А.Ереміна "Уроки літератури в 5 класі" книга для вчителя.

Хід уроку

I. Самовизначення до діяльності (організаційний момент). слайд 1

Сьогодні у нас особливий урок. До нас прийшли гості. Подаруйте їм свої посмішки, подивіться, як вони посміхаються вам у відповідь, і почнемо заняття.

Продзвенів дзвінок, починаємо наш урок.
Щоб багато чого довідатися, треба думати, міркувати.

І уважними бути, і старанними бути.

І тоді вже точно кожен, знання свої покаже!

Бажаю, щоб сьогоднішній урок приніс вам тільки радість.

II. Перевірка домашнього завдання слайд 2 Мозковий штурм

На минулому уроці ми познайомилися з біографією великого російського письменника І.С. Тургенєва "Муму". Які основні факти біографії вам запам'яталися? (Відповіді учнів)

Притча «Все в твоїх руках»

«Жив мудрець, який знав все. Одна людина захотів довести, що мудрець знає не все. Затиснувши в долонях метелика, він запитав: «Скажи, мудрець, яка метелик у мене в руках: мертва або жива?» А сам думає: «Скаже жива - я її умертвлено, скаже мертва - випущу». Мудрець, подумавши, відповів: «Все в твоїх руках».

Повідомлення теми: «Характеристика образ головного героя з оповідання Тургенєва« Муму »» і постановка цілейслайд 3

Виходячи з теми, скажіть, які цілі на цьому уроці ви можете поставити перед собою?

Аналізувати першу частину розповіді (образ барині, Тетяни і Герасима);

оцінювати вчинки героя - узагальнювати, робити висновки;

збагачувати словниковий запас;

вчитися працювати в парі:

поважати думку співрозмовника.

Удома ви читали оповідання "Муму". Працюємо в парах.слайд 4

Для більш продуктивної роботи в парі вам на допомогу пропонуються пам'ятки-інструкції. Немає помилок - "5"; одна або дві помилки - "4"; три, чотири помилки - "3".

Відновіть послідовність епізодів у оповіданні "Муму". Поставте номера 1-9 слайд 5

1. Герасим самовільно йде з панського будинку в село.

2. Життя Герасима в будинку пані.

3. Герасим знаходить цуценя.

4. Любов Герасима до Тетяни.

5. Розставання з Тетяною.

6. Бариня вимагає знищити собаку.

7. Бариня вирішує одружити п'яницю-башмачника на Тетяні.

8. Герасим підкоряється волі поміщиці, втопивши собаку.

9. Зустріч Муму і барині

Перевірка.слайд 6

III . Актуалізація знань і фіксація утруднень в діяльності.

1. Ребус слайд 7

Викресліть всі букви англійського алфавіту і прочитайте ребус.

r г l л g у d х s про n н i е w м z о й

глухонімих

Що означає це слово? (Це людина л ішенний здатності говорити внаслідок вродженою чи набутою глухоти.)
- Як ви думаєте, кому буде присвячений наш урок?
(Герасиму.)

2. Робота з класом. Для того, щоб почати характеристику героя, давайте згадаємо на що необхідно звернути увагу.

коли ви вперше бачите людину, на що спочатку звертаєте увагу? (Зовнішній вигляд, одяг ...)
- Щоб пізнати людину краще, чи достатньо тільки цих ознак? (Ні.)
- На що ще необхідно звертати увагу, щоб краще пізнати незнайомця? (На вчинки, на ставлення до оточуючих людей ...)
- Для чого потрібно звертати увагу на все це? (Щоб, зрозуміти: що з себе представляє ця людина, якими моральними якостями володіє ...)

Вибудовується схема.

Вибудовується схема.

Молодці! Герасим - це новий для нас персонаж з оповідання І. Тургенєва "Муму". Щоб зрозуміти, що з себе він представляє, на що ми будемо звертати увагу, коли знову будемо перечитувати це чудовий твір? (На портрет, на вчинки ...)слайд 8

На слайді у нас вийшов кластер, який допоможе нам при знайомстві з Герасимом.

IV. Постановка навчальної задачі.

Оскільки Герасим про себе нічого розповісти не може, уявлення про нього складається з порівняння його з оточуючими. Але для початку згадаємо героїв, які оточували Герасима «Гра дізнайся героя»

слайд 9-13

IV. Відкриття нового знання. Побудова проекту виходу зі скрути.
- Подивіться: герой один, а думок про нього багато. Спробуємо розібратися, що з себе представляє ця людина.
слайд 14

1.Работа з текстом. Досягнення розуміння на рівні змісту.

Як виглядає будинок барині і яке перше опис пані дає автор? Що ми дізналися про неї на самому початку оповідання?слайд 15

В одній з віддалених вулиць Москви, в сірому будинку з білими колонами, антресоллю і покривив балконом, жила колись пані, вдова, оточена численною челяддю. Сини її служили в Петербурзі, дочки вийшли заміж; вона виїжджала рідко і самотньо доживала останні роки своєїскупий і нудьгуючої старості. День її, невтішний і непогожий , Давно пройшов; але і вечір її був чорніше ночі .”

Як ви розумієте слова: "День її, невтішний і непогожий, давно пройшов; але і вечір її був чорніше ночі "?

(Вранці людини називають його дитинство і юність, день - це зрілість, вечір - старість. Тургенєв хоче сказати, що життя цієї жінки була безрадісною, і старість зовсім похмурої.)

2. Перегляд мультфільму (2 хвилини) слайд 16

Я пропоную вам переглянутипочаток "Муму" режисера Валентина Караваєва і відповісти: чим відрізняється початок мультфільму від початку розповіді І. Тургенєва?

З якою метою режисер додав епізод з мухою?

(Режисер Валентин Караваєв додав епізод з мухою, щоб показати капризи, зміну настрою, самодурство барині.самодурство - це поведінка людини, який діє за своєю примхою він дуже вередує і при цьому принижує гідність інших людей.)

Режисер показує нам умови побуту головного героя, на прикладі поведінки барині. Які вони?

3. Портрет Герасима. слайд 17

Давайте прочитаємо 2 абзац розповіді і відповімо на питання: "Чим виділяється Герасим серед оточуючих? З якою авторської характеристики починається розповідь про нього? "

З числа всій її челяді самим чудовим особою був двірник Гарасим,чоловік дванадцяти вершків зростання, складений богатирем і глухонімий від народження. Бариня взяла його з села, де він жив один, в невеликій хатинці, окремо від братів, і вважався чи не найбільш справнимтяглових мужиком. Обдарований надзвичайною силою, він працював за чотирьох - справа йде на лад в його руках, і весело було дивитися на нього, коли він або орав і, налягаючи величезними долонями на соху, здавалося, один, без допомоги конячини, взрезивал пружні груди землі, або про Петров день так нищівно діяв косою, що хоч би молодий березовий лісок скидатися з коренів геть, або швидко і безупинно молотив трьохаршинною ціпом, і як важіль опускалися і піднімалися довгасті і тверді м'язи його плечей. Постійне безмовність надавало урочисту важливість йогонЕ істомний роботі.славний він був мужик, і якби не було його нещастя, будь-яка дівка охоче пішла б за нього заміж ... Але ось Герасима привезли в Москву, купили йому чоботи, пошили каптан на літо, на зиму тулуп, дали йому в руки мітлу і лопату і визначили його двірником ". Автор використовує такі слова як:

Чудовий "- 1. Видатний, надзвичайно хороший.2 .Тобто ж, що примітний, гідний особливої \u200b\u200bуваги.

славний " 1. Користується славою, широко відомий чимось видатним.2 . Симпатичний, дуже хороший - розм.)

Як працював Герасим?

Але ось звичний хід його життя порушується. Як сказано про це в тексті?слайд 18

( "... привезли в Москву, купили ..., пошили ..., дали ... і визначили ...")

Який же силою повинна володіти самотня старенька, щоб так обійтися з богатирем?

(Стара - поміщиця, а Герасим - кріпак.)

Хто такий "кріпак"

селяни-кріпаки - прикріплені до землі і особисто підлеглі одному господареві селяни. Дворянин, якому належали селяни, міг призначати їм які завгодно покарання, міг продавати селян, наприклад, продати матір одному поміщику, а її дітей - іншому. Селяни-кріпаки вважалися за законом повною власністю пана. Селяни повинні були працювати на поміщика на його полі (панщина) або віддавати йому частину зароблених грошей (оброк).

    Робота з терміном "порівняння". Як спочатку сприймає Герасим своє нове життя?

ЧИТАННЯ ТЕКСТУ СТР. 190-191.

У дуже недоброму полюбилося йому спочатку його нове життя. З дитинства звик він до польових робіт, до сільського побуту. Відчужений нещастям своїм від спільноти людей, він виріс німий і могутній, Як дерево росте на родючій землі ... Переселений в місто, він не розумів, що з ним таке діється, - нудьгував і дивувався,як дивується молодий, здоровий бик, якого тільки що взяли з ниви, де соковита трава росла йому по черево , - взяли, поставили на вагон залізниці - і ось, обдаючи його сите тіло то димом з іскрами, то хвилястим паром, мчать його тепер, мчать зі стуком і вереском, а куди мчать - бозна! Заняття Герасима за новою його посади здавалися йому жартом після тяжких селянських робіт; в півгодини все у нього було готове, і він знову зупинявся посеред двору і дивився, роззявивши рот, на всіх, хто йшов, як би бажаючи домогтися від них рішення загадкового свого становища, то раптом йшов куди-небудь в куточок і, далеко жбурнувши мітлу і лопату, кидався на землю обличчям і цілі години лежав на грудях нерухомо,як спійманий звір ... "

слайд 19 . Що таке порівняння? (ПОРІВНЯННЯ - це художній прийом, при якому образ створюється за допомогою порівняння одного об'єкта з іншим.) Знайдіть порівняння в описі Герасима.

виріс німий і могутній, як ............. (дерево росте на родючій землі) "

нудьгував і дивувався, як .......... (дивується молодий, здоровий бик, якого тільки що взяли з ниви, де соковита трава росла йому по черево) "

кидався на землю обличчям і цілі години лежав на грудях нерухомо, як ......... (спійманий звір) "

Продовжіть мою фразу:"Ці порівняння допомагають підкреслити ..." (Його любов до вільного життя.)

6. Знайомство з новим терміном «Гіпербола». Гіпербола - сильне перебільшення.

1 абзац "Йому відвели ..." стор.192 слайд 20

Прочитайте опис комірчини Герасима. Для чого, на вашу думку, автор так детально описує житло двірника?

Йому відвели над кухнею комірчину; він влаштував її собі сам, на свій смак: спорудив в ній ліжко з дубових дощок на чотирьох чурбаках, істинно богатирську ліжко ; сто пудів можна було покласти на нею - не погнулися б ; під ліжком перебував дужий скриню ; в куточку стояв столик такого ж міцного властивості , А біля столика - стілець на трьох ніжках, та такий міцний і кремезний , Що сам Герасим, бувало, підніме його, упустить і посміхнеться. Комірчина закривалася на замок, що нагадував своїм виглядом калач, тільки чорний; ключ від цього замка Герасим завжди носив з собою на паску. Він не любив, щоб до нього ходили ".

(Тургенєв так докладно описує комірчину Герасима, щоб за допомогою цього опису докладніше показати характер героя: відлюдний, сильний.)

Тургенєв, розповідаючи про Гарасима, використовує гіперболи. - Знайдіть приклади гіпербол в тексті.слайд 21

(- він працював за чотирьох;
- один, без допомоги конячини, взрезивал пружні груди землі;
- нищівно діяв косою, що хоч би молодий березовий лісок скидатися з коренів геть ...)

8. Фізкультхвилинка. слайд 22-23

9. Ставлення Герасима з оточуючими його людьми і Тетяною. слайд 24

І.С. Тургенєв назвав свого героя Герасимом. Що означає це ім'я і чи відповідає воно герою? (Значення імені Герасим походить від грецького імені Герасімос, що означає "шановний", "поважний")СТР.191 останній абзац "З усією решті челяддю ...)

З усією іншою челяддю Герасим перебував у відносинах не те щоб приятельських - вони його побоювалися, - а коротких: він вважав їх за своїх. Вони з ним пояснювалися знаками, і він їх розумів, в точності виконував всі накази, але права свої теж знав, і вже ніхто не смів сідати на його місце в застоліце. Взагалі Герасим був вдачі суворого і серйозного, любив у всьому порядок; навіть півні при ньому не сміли битися, - а то біда! Побачить, негайно схопить за ноги, покрутить раз десять на повітрі колесом і кине нарізно. На дворі у барині водилися теж гуси; але гусак, відомо, птах важлива і розважлива; Герасим відчував до них повагу, ходив за ними і годував їх; він сам скидався на статечного гусака. "

Як склалися відносини Герасима з дворовими? Чому Герасим відчуває свою перевагу над оточуючими? Розпочніть відтворення епізоди сутичок між мешканцями панського будинку.СТОР. 191 зі слів ...

“…а що щодо чужих, так після того, як він одного разу вночі, піймавши двох злодіїв, стукнув їх одна об одну лобами, та так стукнув, що хоч в поліцію їх потім не води,все в околиці дуже стали поважати його ; навіть вдень проходили, зовсім вже не шахраї, а просто незнайомі люди, побачивши грізного двірника відмахувалися і кричали на нього, як ніби він міг чути їхні крики. "

Доведіть, що "світлою плямою" в житті Герасима була Тетяна. ( "Сподобалась вона йому; лагідним чи виразом обличчя, боязкістю чи рухів - бог його знає!")
- У чому подібність Герасима і Тетяни?
слайд 25

З ранньої молодості її тримали в чорному тілі; працювала вона за двох, а ласки ніякої ніколи не бачила; одягали її погано, платню вона отримувала найменше; рідні у ній все одно що не було: один якийсь старий ключник, залишений за непридатністю в селі, доводився їй дядьком, та інші дядьки у ній в мужиків складалися, - ось і все. Колись вона мала славу красунею, але краса з неї дуже скоро зіскочила. Вдачі вона була досить сумирного, або, краще сказати, заляканого, до самої себе вона відчувала повна байдужість, інших боялася смертельним думала тільки про те, як би роботу до терміну кінчити, ніколи ні з ким не говорила і тремтіла при одному імені барині, хоча та її майже в очі не знала ".

Які якості характеру проявляються в його поведінці?

Епізод прощання Герасима з Тетяною ...

виразно прочитайтеепізод прощання Герасима з Тетяною . СТОР. 202-203.

Коли ж все було готово, і мужики вже тримали віжки в руках і чекали тільки слів: "З богом!", Герасим вийшов із своєї комірчини, наблизився до Тетяни і подарував їй на пам'ять червоний паперовий хустку, куплений ним для неї ж з рік тому. Тетяна, з великим байдужістю переносив до тієї миті все мінливості свого життя, тут, однак, не витерпіла, розплакалася і, сідаючи на воза, по-християнськи три рази поцілувалася з Герасимом . Він хотів проводити її до застави і пішов спершу поруч з її возом, але раптом зупинився на Кримському броду, махнув рукою і пішов уздовж річки. "

Слайд 24. Як характеризує Герасима сцена розставання з Тетяною? Герасим великодушний. Він і через рік не втратив доброго розташування до Тетяни. Він, єдиний з усіх, пошкодував її і зумів полегшити хвилини розставання з будинком. Він не злякався глузувань, "вийшов із своєї комірчини, наблизився до Тетяни і подарував їй на пам'ять червоний паперовий хустку ...".

VII. Рефлексія «Все в твоїх руках».

В кінці уроку питання учням:

- За що б ви себе могли похвалити?

Будь ласка, все встаньте у робочих столів і дайте відповідь на мій останній питання, але без слів, тільки рухами.
- Якщо вам було нудно, нецікаво, то підніміть руки вгору.
- Якщо ви себе почували відмінно, то обійміть себе.
- Якщо ви отримали на уроці нові знання, тоді сядьте на свої місця.
- Так, ми всі різні. Все маємо право на свою думку. І висловлювати свою думку можемо не тільки за допомогою жестів, емоцій, але і за допомогою мови. Нам дано з вами найцінніше - вміння говорити, то, ніж був обділений Герасим. А чому И.С.Тургенев зробив свого героя глухонімим, ви дізнаєтеся на наступних уроках.

VIII. Інформація про домашнє завдання. слайд 27

Розповідь про Гарасима від імені Тетяни, барині (на вибір)

оцінки

Надіслати свою хорошу роботу в базу знань просто. Використовуйте форму, розташовану нижче

Студенти, аспіранти, молоді вчені, які використовують базу знань в своє навчання і роботи, будуть вам дуже вдячні.

Розміщено на http://www.allbest.ru/

Співчуття, співчуття-це ті якості, якими володіє далеко не кожна людина, але так чи інакше вони виникають у будь-якої людини протягом усього життя. Викликаються вони ситуацією, яка здається нам жалісливою, сумною і виникає бажання допомогти людині. Ситуації ці різні, вони можуть стосуватися будь-якої сфери, будь-якого періоду життя і за значимістю можуть бути або дрібними або досить серйозними. У будь-якому випадку, якщо у людини виникає почуття жалю, значить він хоче і готовий допомогти ... Так, наприклад, мати, бачачи свою дитину сумували, хоче обійняти його, поцілувати і сказати, який він хороший .... Так само, бачачи покаліченого людини, що просить милостиню, перед нами стоїть вибір допомогти йому чи ні. Вибір за кожним. Один пройде повз і навіть не зверне уваги на каліку .. інший же дасть трохи грошей або шматок хліба ...

Чому почуття жалю дано не кожному? чи говорить це про вроджену агресії або злобі і інфантильності? І так і ні.. . не можна сказати однозначно що ті люди, яким не властиво переживати за інших, співчувати жорсткі і бездушні ... швидше за все, ці люди просто стримані в своїх почуттях або вони мають іншими якостями.

Говорячи про те, чи потрібно людині співчуття, можна сказати, що воно потрібне як поштовх до взаємодопомоги, до підтримки. Не варто бути байдужими до людей, які опинилися в біді або переживають не найкращі часи свого життя. Бути може, саме ваша рука допомоги, ваше добре слово просвітить і допоможе ближньому.

В оповіданні Платонова "Юшка" головний герой був не зрозумілий оточуючими його людьми. Всі його топтали, кидалися камінням, ображали. І ніхто не міг поспівчувати, ніхто не виявив співчуття. Можна подумати, що через таке ставлення до себе він не любив людей, але це не так. Юшка був особливою людиною. У той час, коли співчуття і співчуття мало бути спрямоване в його сторону, він сам проявляв ці почуття до ображаються його людям. Він думав, що так вони виявляють любов, люблячи його. На співчуття і співчуття здатні такі люди, як Юшка, люди, які прислухаються до серця і душі. З такими якостями люди стають набагато добрішим. Інші ж, позбавлені цих якостей люди, не змінюються, а стають тільки зліше. Таким людям важко в житті. Коли до них проявляють співчуття і співчуття, вони розуміють, що людина, який виявив ці почуття, прав, і від цього стає ще болючіше на душі. Кожен повинен володіти співчуттям і жалем, як Юшка.

Чи потрібні в житті співчуття і співчуття? На це питання кожна людина відповість: «Так». Адже у кожної людини є серце, яке народжує співчуття і співчуття.

Співчуття - це таке почуття, коли ти висловлюєш свою печаль, жалість. Багато людей співчувають бездомним кішкам, собакам. А деякі висловлюють співчуття, тобто, крім співчуття, ще намагаються їм допомогти. Наприклад, бездомних тварин люди везуть до притулку.

Але люди не тільки до тварин висловлюють співчуття і співчуття, а й до близьких, друзів.

Людині судилося ставитися до навколишнього світу небайдуже. Як би людина не прагнула не звертати уваги, у нього в душі все одно печаль.

Ми часто в своєму житті чуємо слова співчуття і співчуття, але чи розуміємо ми їх значення? За буденністю життя, за суєтою і гонкою часу, ми забули, що означають ці, такі важливі слова. Співчуття - це значить розділити почуття іншої людини, а співчуття - значить взяти на себе частину страждань, полегшити горе.

У літературі часто звучить ця тема. Є прекрасний розповідь А.П. Платонова «Юшка», про людину, стійко переносити страждання, про жорстокість, поруч живуть з ним, людей. Юшка, так звали героя розповіді, чоловік нешкідливий, наївний, і, як думали інші жителі, дурний. Тому над ним знущалися всі, кому не лінь. Дорослі були відверто грубими, вони могли штовхнути Юшку, вдарити, образити, діти кричали услід юшке образливі слова, дражнились. Це вважалося нормальним, дітей ніхто не обсмикував, дорослі не знали жалю. На бідному юшке зганяли все своє невдоволення, він був, як громовідвід, брав на себе всю злість і грубість людську.

Одного разу, після чергового поштовху, Юшка впав і помер ... І не стало людини з наївними очима. У місто приїхала прийомна дочка Юшки. Вона завдяки батькові змогла закінчити інститут, стала лікарем. Тільки тепер вона дізналася, що Юшки більше немає, дізналася, як до нього ставилися люди, але вкладена в її душу, доброта не дозволила дівчині озлитися. Дочка доброго і нешкідливого Юшки лікувала людей, знущаються над її батьком. У місті, де більше не було людини готового терпіти приниження і жорстокість, сварки стали частими гостями в сім'ях. Злість жителів вихлюпувалася на них самих.

«Юшка» дуже цікаву розповідь, але читати його важко. Страшно усвідомлювати, що навколо є такі ж «Юшки», а ми їх просто не помічаємо і не прагнемо помічати. А адже саме на таких добрих, наївних і нешкідливих людях тримається наше життя. Саме вони нагадують нам, що у нас є душа. Вони дивляться в наші серця, і ми не можемо витримати їх погляд. Може тому люди слабкі і малодушні завжди намагаються образити і принизити таких людей? Адже найпростіше відігратися на тому, хто не дасть відсіч, хто терпляче знесе образу і образу?

Часто молодь лають за бездушність, невміння співчувати і співчувати. Звичайно, сучасна молодь може і здається такою, але не всі молоді люди грубі і жорстокі. Я була свідком цікавого пригоди, яка сталася цієї зими.

По дорозі, попереду мене йшли два хлопця: реперські штани, величезні кросівки, хода перевальцем ... З боку - звичайні сучасні молоді люди. На узбіччі в снігу билася ворона, вона ніяк не могла злетіти. Хлопці згорнули до неї. Я прискорила кроки, мені стало страшно, що вони скривдять птицю. Хлопці зловили ворону, виявилося, що до її лап прилип шматок пінопласту стельової плитки. Видно хтось робив ремонт в квартирі, викинув шматок намазаний клеєм в вікно, ворона прилипла до пінопласту, вона не могла ні ходити, ні злетіти. Хлопці обережно отлепілі цей шматок з клеєм від лапок полонянки і відпустили птаха. Вони пошкодували беззахисну ворону, врятували їй життя.

Я знаю, в душі кожного з нас живе «Юшка», ми соромимося показати його друзям, хочемо бути «крутими», але настане час, і ми перестанемо соромитися, тому, що тільки співчуття, жалість, співчуття роблять нас людьми. А ми - люди!

Співчуття, співчуття. Якщо вдуматися в суть цих слів, то розумієш, що вони позначають спільне переживання якихось почуттів (співчуття), страждань (співчуття). Це означає разом з іншими переживати їхні радощі й прикрощі, їхні біди і страждання. І не просто співпереживати - допомагати по можливості. Чи потрібні вони в сучасному житті? Письменники 20 століття дають на це питання однозначну відповідь. Так, потрібні. співчуття співчуття юшка распутін

Наочним прикладом прояву співчуття, співчуття може служити Лідія Михайлівна, героїня повісті В. Распутіна "Уроки французького". Для головного героя цього твору, уроки, які дала йому Лідія Михайлівна, стали уроками доброти. Вона не просто допомагала хлопчикові освоїти іноземну мову, його важке вимова. Дізнавшись про складну ситуацію свого учня, про те, що він фактично голодує, Лідія Михайлівна зробила все можливе, щоб полегшити його становище. Вона пішла навіть на порушення закону, почавши гру на гроші, аби у головного героя повісті були гроші на молоко.

Якщо перестати співчувати і співпереживати оточуючим, то світ зануритися в темряву жорстокості і бездушності. Співчуття і співчуття необхідно. Вони роблять людину краще.

Розміщено на Allbest.ru

подібні документи

    Категорія і традиція інтертекстуальності в художньому творі в літературі ХХ століття. Твори Гете і Пленцдорфа в контексті епохи. Аналіз текстів роману Гете "Страждання юного Вертера" і повісті Пленцдорфа "Нові страждання юного В.".

    курсова робота, доданий 24.10.2008

    Ознайомлення з творчістю М. Горького. Розгляд особливостей опису нещадної правди про життя соціальних низів в п'єсі "На дні". Вивчення проблеми добра, співчуття, соціальної справедливості. Філософський погляд автора на брехня для порятунку.

    реферат, доданий 26.10.2015

    Міркування щодо неправдивої і щирої доброти одного з персонажів п'єси Горького "На дні", Луки. Згубність для мешканців нічліжки його удаваного співчуття і брехні "на благо". Цінність справжнього милосердя, долає несправедливість.

    твір, доданий 20.10.2013

    Н.С. Лєсков - російський письменник, публіцист, критик, журналіст. Біографія: дитинство, служба, літературна кар'єра. Жанри і стилі творів письменника, відображення співчуття до народу і трагічні долі людей. Історія створення повісті "Зачарований мандрівник".

    презентація, доданий 20.01.2016

    Вивчення сюжетної лінії і художніх особливостей кількох оповідань А.П. Платонова, а саме: "Повернення", "У прекрасному і лютому світі", "Фро", "Юшка", "Корова". Творча манера письменника. Зображення усиновлення (удочеріння) чужих дітей.

    реферат, доданий 08.03.2011

    Історія створення повісті "Котлован". Огляд критичних і наукових робіт, присвячених творчості російського письменника Андрія Платонова. Трансформація хронотопу дороги. Вивчення мовної структури художньої системи повісті. Повість як прозовий жанр.

    курсова робота, доданий 09.03.2015

    Дослідження і аналіз проблеми визначення "портрета" в науково-критичній літературі. Вивчення і характеристика іронічного і притчевого початку в оповіданні А.С. Серафимовича "Піски". Ознайомлення з поетикою портретних замальовок у романі "Залізний потік".

    дипломна робота, доданий 24.07.2017

    Освітлення домінуючих проблем і ідей у \u200b\u200bтворах Є.І. Носова. Аналіз повісті "Усвятскіе шлемоносци" з метою встановлення її зв'язку з традицією давньоруської літератури і фольклором. Прояв християнського підтексту, біблійних мотивів в оповіданні.

    реферат, доданий 22.04.2011

    Особливості російського національного характеру в літературі XIX-XX століть. Ритм і господарський уклад російського життя. Опис російського національного характеру в повісті Н.С. Лєскова "Зачарований мандрівник" і розповіді М.А. Шолохова "Доля людини".

    реферат, доданий 16.11.2008

    Реалістичне в оповіданні А.І. Купріна про кримських рибалок "Лістригони" і повісті "Поєдинок". Елементи романтизму в повісті "Суламіф" і оповіданні "Олеся". Теорія і методика цілісного аналізу оповідання Купріна "Гранатовий браслет" на уроці в 11 класі.

Стефан Цвейг в одному зі своїх творів виділив два роду співчуття. Одне є легкодухим і сентиментальним. Відчуваючи його, людина прагне швидше позбутися від думок, навіяних чужим нещастям. Подібне відчуття австрійський автор назвав «нетерпінням серця». Але є інше, справжнє. Воно є не чим іншим, як милосердям. Це почуття наповнює рішучістю і бажанням діяти. Зробити все, що в людських силах і понад їх. в літературі російських і зарубіжних авторів, а також його справжні і уявні форми - тема цієї статті.

Що таке милосердя?

Милосердя - це християнське поняття, під яким мається на увазі дбайливе і доброзичливе ставлення до іншої людини. У Новому Завіті воно є універсальним умовою, яке повинен дотримуватися кожен християнин. Лише любов до ближнього здатна наблизити до Бога. «Перш за примирися з братом своїм», - йдеться в Біблії.

У художній літературі зустрічаються в російській мистецтві і творах зарубіжних авторів. Без них, можливо, проза втратила б свою цінність. Справжня література покликана передавати духовний досвід людства. Здійснити це неможливо без зображення основний християнської чесноти.

Дмитро Нехлюдов

Приклад милосердя в літературі - дії Нехлюдова після зустрічі з Катрусею Маслової в залі суду і усвідомлення того, що він став винуватцем її моральної загибелі. Сюжетних ліній в цьому романі кілька. Трактували твір Толстого критики в різні часи по-своєму. Але дії головного героя після його духовного воскресіння підтверджують те, що керувався він істинним співчуттям до героїні - жінки, яка не відразу повірила в його добрі наміри. Здатність чинити добро, не дивлячись на недовіру і насмішки, відрізняє справжнє милосердя від помилкового.

Широко розкрита тема милосердя в російській літературі. Приклади присутні і в багатьох романах та повістях Льва Толстого, і в творах інших російських класиків.

Соня Мармеладова

Найяскравіший приклад милосердя в літературі - образ Зображуючи його, Достоєвський створив антипод головного героя роману «Злочин і кара». Розглядаючи цих двох персонажів, можна виявити основна відмінність між ними.

Мармеладова здатна на справжнє співчуття. Вона йде на жертву заради своєї сім'ї. Потім заради Раскольникова. Сам же Родіон Романович вміє співчувати. Він допомагає знедоленим, приниженим і ображеним. Але робить це немов по шляху до своєї мети, якої він, втім, так і не досягне, оскільки не керується в своїх діях важливими християнськими законами. І в цьому полягає головна ідея твору Достоєвського.

студент

Приклади милосердя в російській літературі - герої оповідань Антона Чехова. У творчості цього письменника присутня безмежна віра в людину, в його здатність стати краще. Особливо сильне враження справляє оповідання «Студент». Зустріч головного героя цього твору з двома жінками рятує його від самотності і відчаю. Дія відбувається в холодний вечір, напередодні Великодня. Думки про людську беззахисності перед суворою всесильної стихією долають молодої людини. Але ось він зустрічає простих жінок і, сідаючи поруч з ними біля багаття, виступає в ролі оповідача. Він оповідає про те, що сталося дев'ятнадцять століть тому: про зраду Петра і про те, як Ісус передбачив вчинок свого учня. Одна з жінок починає плакати.

Біблійна історія виробляє на них сильне враження. І немає більше в душі студента сумнівів. розтопило їх. Розповідь Чехова має найпростіший сюжет, але, прочитавши його, читач осягає, наскільки важливо любити і поважати людей, прощати один одному помилки.

Лідія Михайлівна

Приклад милосердя в літературі - відносини героїв оповідання Валентина Распутіна «Уроки французького». У своїх творах цей автор торкався одвічні теми добра, боргу і справедливості. Доля окремої людини - основне в його творчості. Жити потрібно не за суворими законами і чіткими правилами, а грунтуючись на розумінні, любові і співчуття.

І саме цим принципом керується Лідія Михайлівна - вчителька з оповідання Распутіна. У голодний повоєнний час вона прагне допомогти своєму учневі, порушуючи всі педагогічні норми. Вона не тільки працює над його вимовою. Вчителька веде зі своїм учнем цікаві абстрактні бесіди, грає з ним в «Чику» на гроші. Вона намагається хоча б в прихованій формі підтримати хлопчика матеріально.

герой

Тема милосердя в літературі розкрита по-різному на всіх етапах її розвитку. Але російські класики про співчуття сказали так проникливо, як, мабуть, ніхто в світовій культурі. Їх твори стали зразком для авторів по всьому світу. Темрява і світло скрізь і завжди доповнюють один одного. Як сказав персонаж Булгакова: «Люди люблять гроші, легковажні, але в їх серця стукає іноді милосердя». В останніх років тему добра і зла не так часто піднімали. Автор книги «Чорне на білому» все ж зробив це так, як ніхто раніше.

Персонаж Рубена Гальєго - це він сам. Паралізований хлопчик в радянському інтернаті, якому дивом вдалося вижити і розповісти про те, що відбувається там. «Якщо ти сирота і у тебе немає ні рук, ні ніг, ти приречений бути героєм. Я герой », - говорить Рубен. Там, де живуть діти, які, як ніхто інший, потребують співчуття, місця цьому почуттю немає. Вчителі брешуть, молоді практиканти не витримують «нетерпіння серця». По-справжньому чесні лише нянечки. Не всі, звичайно, а тільки справжні.

Гальєго намагається в своїй книзі не ділити людей на категорії, але це йому не вдається. Турботливі і ласкаві тільки віруючі нянечки. Таких мало, і їх імена автор повісті пам'ятає і донині.

«Сашка»

Історії знайомі зворушливі приклади милосердя на війні. У літературі їх теж багато. Але що робити, коли це почуття стає недоречним, і його витісняють інші - патріотизм і ненависть до ворога? Про це оповідає твір Кондратьєва «Сашка».

Російський солдат не в силах виконати наказ командира і вбити німецького полоненого. Перед ним така ж людина, як і він. Розстріляти його - врятувати власне життя, але вчинити не по совісті. Сюжет розгортається таким чином, що Сашкові не доводиться вчиняти злочин ні проти Батьківщини, ні проти своєї совісті. Але читач ні хвилини не сумнівається, як саме вчинив би герой повісті Кондратьєва, якби радянський офіцер не змінив свого рішення.

«Опудало»

Приклади прояву милосердя в літературі обов'язкові для розвитку морального світу дитини. Головна героїня повісті Железнякова «Опудало» - ізгой серед своїх однолітків. Постраждала вона в результаті зради свого друга.

Незважаючи на цей непорядний вчинок і жорстокість своїх однокласників, серце дівчатка не було запеклим. Вона не втратила самовладання і виявився вищим за помсти та інших ницих людських почуттів.

пересмішник

Милосердя в російській літературі пов'язано часто з образом маленької людини. Він слабкий і беззахисний. Люди не люблять слабкість і побачивши її чомусь ще більше озлоблюються. Цю тему розкрила в своєму романі і американська письменниця Харпер Лі.

Пересмішник - нешкідлива пташка. Вона лише співає людям на радість. Вбити її - великий гріх. Пересмішник в творі Харпер Лі символізує чорношкірого хлопця, якого безвинно засуджують за тяжкий злочин. Дорослі не помічають того, що беруть участь в беззаконні. Як каже головний герой роману, адвокат засудженого: «Вони зроблять так ще не раз, і плакати при цьому будуть тільки діти».

нетерпіння серця

Класична проза формує і коригує душевний світ людини. Важливим фактором у розвитку моральності є милосердя в творах літератури. Приклади, які становлять незначну частину великої спадщини російських і представлені в цій статті. Повертаючись до теми про «нетерпіння серця», яким австрійський автор назвав уявне співчуття, слід сказати про його персонажа, офіцера Антона Гоффміллере.

Він добрий і схильний до співчуття. Його торкає доля дівчини-каліки. Але милосердя його - це поєднання слабкості, жалості і сентиментальності. Усвідомивши, що дівчина закохана в нього, Гоффміллер зраджує її і тим самим вбиває. Незгладима вина лежить у нього на душі все життя і стає вирішальною в його долі. Війна для нього - порятунок від докорів сумління. Він стає героєм і отримує орден Марії-Терезії. Але тільки він один знає справжню ціну свого героїзму.

За допомогою образів роману «Нетерпіння серця» Цвейг висловив свою думку про брехливу чутливості і жалості - почуттях, які не мають нічого спільного зі справжнім милосердям.

  • Вчинки, вчинені з милосердя, на перший погляд можуть здатися безглуздими і безглуздими
  • Людина може проявляти милосердя навіть в найскладніших для нього ситуаціях
  • Вчинки, пов'язані з допомогою сиротам, можна назвати милосердними
  • Прояв милосердя часто вимагає від людини жертв, але ці жертви завжди чимось виправдані
  • Люди, які виявляють милосердя, гідні поваги

аргументи

Л.Н. Толстой «Війна і мир». Наташа Ростова проявляє милосердя - одне з найважливіших людських якостей. Коли всі починають їхати з захопленої французами Москви, дівчина розпоряджається віддати підводи пораненим, а не везти на них свої власні речі. Допомога людям для Наташі Ростової набагато важливіше матеріального благополуччя. І їй абсолютно не важливо, що серед речей, які повинні були бути вивезені, придане - частина її майбутнього.

М. Шолохов «Доля людини». Андрій Соколов, незважаючи на важкі життєві випробування, не втратила здатності проявляти милосердя. Він втратив сім'ю і будинок, але не зміг не звернути увагу на долю Ванюшки - маленького хлопчика, батьки якого загинули. Андрій Соколов сказав хлопчикові, що є його батьком, і забрав до себе. Здатність до милосердя зробила дитину щасливою. Так, Андрій Соколов не забув свою сім'ю і жахи війни, але він не залишив в біді Ваню. А значить, не приклав він свого зачерствіло.

Ф.М. Достоєвський «Злочин і кара». Доля Родіона Раскольникова важка. Він живе в жалюгідній, темній кімнаті, недоїдає. Після вбивства старої лихварки все життя його нагадує страждання. Раскольников як і раніше бідний: узяте з квартири він ховає під камінь, а не забирає собі. Однак останні герой віддає вдові Мармеладова на похорон, не може пройти повз того, що сталося нещастя, хоча самому йому нема на що існувати. Родіон Раскольников виявляється здатним на милосердя, незважаючи на вбивство і створену ним жахливу теорію.

М.А. Булгаков «Майстер і Маргарита». На що завгодно готова піти Маргарита, щоб побачити свого Майстра. Вона йде на угоду з дияволом, погоджується бути королевою на страшному балу у сатани. Але коли Воланд запитує, що вона бажає, Маргарита просить лише про те, щоб Фріду перестали подавати хустку, яким вона заткнула рот власній дитині і закопала його в землю. Маргарита бажає позбавити абсолютно чужого для неї людини від страждань, в цьому і проявляється милосердя. Вона вже не просить про зустріч з Майстром, тому що не може не подбати про Фріду, пройти повз чужого горя.

Н.Д. Телеш «Додому». Маленький Семка, син померлих від тифу переселенців, найбільше хоче повернутися в своє рідне село Біле. Хлопчик тікає з барака і вирушає в дорогу. По дорозі він зустрічає незнайомого дідуся, вони йдуть разом. Дідусь теж йде в рідні краї. В дорозі Семка захворює. Дідусь відносить його в місто, в лікарню, хоча знає, що йому не можна туди йти: виявляється, він уже втретє тікає з каторги. Там дідуся і ловлять, а потім відправляють знову на каторгу. Незважаючи на небезпеку для самого себе, дідусь проявляє милосердя по відношенню до Семко - він не може кинути хвору дитину в біді. Власне щастя стає для людини менш значущим, ніж життя дитини.

Н.Д. Телеш «Ялинка Митрича». Семен Дмитрович напередодні Різдва зрозумів, що у всіх буде свято, крім восьми дітей-сиріт, які живуть в одному з бараків. Митрич будь-що-будь вирішив порадувати хлопців. Хоча йому було важко, він приніс ялинку, купив цукерок на полтинник, виданий переселенським чиновником. Семен Дмитрович відрізав кожному з хлопців по шматочку ковбаски, хоча для нього ковбаса була улюбленим ласощами. Співчуття, співчуття, милосердя підштовхнули Митрича на цей вчинок. І результат виявився дійсно прекрасним: радість, сміх, захоплені крики наповнили перш похмуру кімнату. Діти були щасливі від влаштованого їм свята, а Митрич від того, що зробив цю добру справу.

І. Бунін «Ноги». Нефед не міг не здійснити бажання хворої дитини, який весь час просив якісь червоні постоли. Незважаючи на негоду, він відправився за личаками і фуксином пішки в Новосілки, що знаходилися за шість верст від будинку. Для Нефедов бажання допомогти дитині було важливіше, ніж забезпечення власної безпеки. Він виявився здатним на самопожертву - в якомусь сенсі вищий ступінь милосердя. Нефед загинув. Його привезли додому мужики. За пазухою у Нефедов знайшли пляшечку з фуксином і нові постоли.

В. Распутін «Уроки французького». Для Лідії Михайлівни, вчительки французької мови, бажання допомогти своєму учневі виявилося важливіше збереження власної репутації. Жінка знала, що дитина недоїдав, через що і грав на гроші. Тому вона запропонувала хлопчикові грати на гроші з нею. Це неприпустимо для вчителя. Коли про все дізнався директор, Лідія Михайлівна була змушена виїхати на Батьківщину, на Кубань. Але ми розуміємо, що її вчинок зовсім не поганий - це прояв милосердя. Неприпустиме, здавалося б, поведінка вчительки насправді несло добро і турботу про дитину.

Милосердя в літературі

визначення 1

Вічні теми (в мистецтві) - невичерпні, завжди актуальні проблеми, які можна по-різному інтерпретувати в різні історичні епохи.

До ряду вічних проблем відносяться, звичайно, протистояння добра і зла, світла і темряви, конфлікт розуму і почуття (або боргу і почуття), питання сенсу життя людини і багато-багато інших. У список невичерпних тим входить в тому числі і проблема милосердя.

визначення 2

Милосердя - співчутлива і діяльна любов, готовність допомогти.

Однак поняття милосердя набагато ширше поняття співчуття. Австрійський письменник Стефан Цвейг у своєму романі «Нетерпіння серця» виділяв два види співчуття:

  1. Співчуття малодушне і сентиментальне, яке і дало назвою роману. Відчуваючи такий вид співчуття, людина прагне якомога швидше викинути з голови неприємні думки про інше;
  2. Істинне співчуття, що виявляється в бажанні допомогти, зробити все, що можливо, і є милосердям.

Поняттям-антиподом милосердя є байдужість. Багато авторів зіставляли ці дві парадигми поведінки в своїх творах, пропонуючи своїм героям зробити важливий морально-етичний вибір.

У контексті російської літератури милосердя можна розглядати як християнське поняття (оскільки релігія справила величезний вплив на свідомість російських письменників). У біблійному значенні милосердя - це дбайливе, доброзичливе ставлення до ближнього свого, обов'язкове для кожного християнина.

Тема милосердя часто зустрічається в літературних творах. Оскільки однією і цілей літератури є навчити чогось читача, дати йому їжу для роздумів і зробити його духовно краще, автори демонструють на сторінках своїх творів приклади як істинного, так і поверхневого (як анти-приклад) милосердя.

Соня Мармеладова

Одним з найяскравіших прикладів прояви милосердя в російської літератури ми можемо зустріти на сторінках роману Федора Михайловича Достоєвського «Злочин і кара». Образ Соні Мармеладової, багато в чому духовно протиставлений образу головного героя роману, Родіона Раскольникова, демонструє читачам справжню силу милосердя.

Соня - людина, здатна на справжнє, діяльну співчуття. Заради своєї сім'ї, що живе в бідності, вона пожертвувала собою, почавши займатися проституцією. Вміючи щиро співчувати, Соня допомогла не тільки своїм рідним, а й Раскольникову, милосердя якого не було по-справжньому християнським. Допомагаючи іншим, він немов йшов до якоїсь мети, якої так і не досяг, в той час як Соня була безкорислива.

зауваження 1

Милосердя Соні Мармеладової - та сама сила, яка в кінці роману врятувала Раскольникова від цілковитої духовної загибелі.

Лідія Михайлівна

Відома своїм милосердям і героїня розповіла Валентина Распутіна «Уроки французького». Лідія Михайлівна, викладачка, в своїй поведінці грунтувалася на ідеях розуміння, любові і діяльного співчуття. Бачачи, що її учень бідний і не може дозволити собі купити їжу, але розуміючи, що той не візьме у неї гроші, якщо вона їх йому запропонує, вона порушує правила педагогічної етики і починає грати з учнем на гроші, спеціально піддаючись.

Поведінка Лідії Михайлівни є проявом істинного милосердя - бажання щось зробити, щоб допомогти людині, що потрапила в біду.

«Опудало»

Проблема милосердя піднімається і в повісті Володимира Железнякова «Опудало». Тут автор демонструє поведінку, діаметрально протилежне милосердя.

Головна героїня, Олена Бессольцева, - ізгой серед своїх однолітків. Вона піддається цькуванню, образам, обзивательства. Вона живе в суспільстві жорстоких дітей, які не знають милосердя ні один до одного, ні до старших, ні до тварин. Єдиний в класі людина, здатна на добрий вчинок, врешті-решт піддається тиску, трусить і зраджує довіру йому Олену.

зауваження 2

Найяскравішою сценою в повісті, приголомшливою своєю жорстокістю, стає епізод, де однокласники ганяють Олену по місту, немов вовча зграя, кричачи «Спалити Опудало!»

В кінці повісті Лена їде з міста, конфлікт вирішується, і автор пише: «І туга, така відчайдушна туга за людською чистоті, по безкорисливої \u200b\u200bхоробрості і шляхетності все сильніше і сильніше захоплювала їх серця і вимагала виходу».

Незважаючи на все пережите, Лена залишилася такою ж доброю, якою була на початку твору. Вона виявилася вище помсти і пробачила однокласників, її серце не стало запеклим.

Маргарита

Не оминув проблему милосердя і Михайло Опанасович Булгаков у своєму легендарному романі «Майстер і Маргарита».

Тут приклад прояву істинного милосердя демонструє Маргарита. Вона щиро співчуває всім знедоленим - Понтія Пілата, його собаці Банге і дівчині Фріду. Ставши королевою балу Воланда, Маргарита отримала можливість виконати одне своє бажання. Незважаючи на те, що більше всього на світі вона хотіла повернути свого коханого Майстри, єдине бажання вона витратила на те, щоб позбавити від прокляття дівчину Фріду. Розповідь Фріди про її долю так торкнув Маргариту, що вона, як істинно милосердна особистість, не змогла не наслідувати покликом серця.

В кінці роману Маргарита просить у Воланда за Понтія Пилата так само, як раніше просила за Фріду. Дізнавшись, що Пилат дві тисячі лун ніс своє покарання, а Банга залишалася з ним, розділяючи його доля, Маргарита не змогла залишити все так, як є, і не спробувати змінити ситуацію.

зауваження 3

З цим епізодом пов'язана одна з найглибших і проникливих цитат роману: «Той, хто любить, повинен розділяти долю того, кого він любить».

"Капітанська дочка"

У повісті «Капітанська дочка» Олександр Сергійович Пушкін стверджує: милосердя лежить в основі совісності. Він показує читачам, що як зло породжує зло, так і милосердя породжує милосердя.

Петро Гриньов, який заблукав у хуртовини і врятований з неї невідомим чоловіком, віддає провідникові кожух. Це вдячність за допомогу і разом з тим прояв милосердя - Гриньов, бачачи, що на вулиці мороз, не міг залишити людини замерзати. Створене добро сторицею повернулося до головного героя пізніше в романі, коли з'ясувалося, що зустрінутим в бурані чоловіком був сам Пугачов.

Пугачов відповідає милосердям на милосердя: помилував Гриньова, врятував того від смертної кари. Пугачов говорить: «... я змилосердився над тобою за твою чесноту, за те, що ти зробив мені послугу». Життя в обмін на склянку вина і заячий тулуп - так Пушкін показує нам силу милосердя.

Вибір редакції
(37 слів) У повісті Гоголя «Портрет» теж показано вплив справжнього мистецтва на особистість. Герой витрачає останні гроші на картину, ...

Твір написано учнем загальноосвітньої школи. Можуть бути помилки. Текст Володимира Олексійовича Солоухина: Неповний .. (1) Є ...

Тема: Духовні і моральні якості Герасима: сила, гідність, співчуття до оточуючих, великодушність, працьовитість. Діяльнісна ...

Профілактика сколіозу. Прослідкуйте, щоб ваш школяр носив рюкзак, надягаючи лямки на обидва плеча. У перерві між уроками запропонуйте ...
Мистецтво - це діяльність індивідуума. За допомогою нього він пізнає світ, відпочиває і створює щось нове. Роль і значення мистецтва в ...
Назва цієї казки таке: Казка про царя Салтана, про сина його славного й могутнього богатиря князя Гвидоне Салтановиче і про прекрасну Царівну ...
Є на нашій річці такі глухі і затишні місця, що, коли продерёшься через сплутані лісові хащі, заповнені до того ж кропивою, ...
Розділи: Російська мова Клас: 11 Урок розвитку мовлення в старших класах орієнтований насамперед на засвоєння основних вимог ...
Міаніє Михайло Юрійович: «Мудрість, Любов і Сила - триєдність Душі людини». Це три однаково важливі основи для гармонійного ...