Головна думка казки Вагнера береза. Конспект уроку з літературного читання Н





Коли навесні сонце відігрівати березу і вона прокидалася від довгого зимового сну, їй було так добре.

І береза \u200b\u200bрозгортала свої смолисті, пахучі нирки. Вона вся раділа, вся пахла, вся одягалася дрібними, яскравими жовто-зеленими листочками.


  • Але це не завжди так було. Чим довше ставали дні, тим сильніше гріло сонце. Потім воно вже пекло, починало палити, і дуже боляче. Листя на березі припадали пилом, сохли і жовтіли. Вона вмирала від спраги.
  • - Краплю, хоч одну краплю дощу! - благала вона.

А ось і дощ. Він хлинув як з відра, вітер мчав його краплі. Він ними бив і бив все, що йому траплялося: ліс, траву, будинки, людей.

Навіщо ж так боляче! - говорила береза. Але дощ не розумів цього: він сек березу холодними краплями все сильніше і сильніше, і їй було і боляче і холодно.



Не минуло й двох днів, як зібралися хмари, піднявся вітер; він дув все сильніше і сильніше.

І він налетів на березу.

Зі стогоном похитнулася береза. Всі її гілки, все листочки, жилки затремтіли.


Застогнала, затріщала береза \u200b\u200bі, зламана, вирвана з коренем, повалилася на землю.

Береза \u200b\u200bлежала зламана, знівечена. Її листочки тремтіли. Вона ще була сповнена життя, але повинна була померти, тому що буря відірвала її від рідної землі, яка її підтримувала і живила.


Ти дурний слепиш і більше нічого, - сказала ящірка. - Якщо б не було сонця, то не було б і нас з тобою. - Ти давно б замерз у своїй темній норі. Ах! навіщо воно не завжди світить і гріє, це добре, гарне сонце. Так добре, коли воно пече!

Я знав, що так буде, - сказав кріт. - Якщо б не було сонця, не було б вітрі. Чи то справа жити в темряві!

Виповзли жуки, забігали ящірки, прилетіла метелик, заспівали пташки, защебетали ластівки, виглянув кріт з нори.


Через що вони все клопочуться, - сказав камінь. - Хіба не однаково: буря, сонце, дощ, град, грім, блискавка, тепло, холод. Я лежу собі спокійно і не боюся нічого! Мене мочить дощем, сушить вітром, пече сонцем - мені все одно, і все звернеться рано чи пізно в пил і пісок.

Нічого сказати! дуже добре! - сказала равлик. - Ні, коли воно пече, то не знаєш, куди подітися від спеки. Просто доводиться заритися під листя і закупоритися в свій будиночок.

Все на світі, - сказав мох, - не має ні кінця, ні початку ... - ... Тому що все на світі переходить одне в інше,


Раз, пізно ввечері, прийшов старий бідний дроворуб з своїми дітлахами. Вони потягли до себе додому березу з усіма жили в ній жучками і черв'ячками.

Минув цілий тиждень. Померла береза.

Нехай кожен користується життям як може!

Конспект уроку з літературного читання в 4 "А" класі
Тема уроку: Н. П. Вагнер "Береза"

Розробила: вчитель
початкових класів
Осипова Т.С.

Дзержинськ - 2016

Тема: А. А. Ліндгрен «Крихітка Нільс Карлсон»
Тип уроку:
відкриття нових знань
мета: знайомство учнів з письменником Н. П. Вагнеромі його твором «Береза».

завдання:

1. навчальна: познайомити з біографією Н. П. Вагнером; познайомити з твором«Береза».

2. розвиваюча: розвивати усне мовлення; уважність при самостійному читанні; швидкий орієнтир в тексті; вміння читати за ролями.

3. виховує: виховувати моральні якості: доброту і взаємовиручку.
Устаткування для вчителя: Книга Н. Ф. Виноградова "Літературне читання", зошит, презентація.

Устаткування для учнів: Книга Н. Ф. Виноградова "Літературне читання", зошит, пенал.

План уроку:

1) Орг. момент
2) Перевірка д / з
3) Підведення до теми уроку
4) Робота по темі уроку
- Біографія автора
- Физкультминутка
- Читання за ролями
- Робота в зошиті
- Вікторина
5) Рефлексія


Плановані результати:

особистісні: Бути добрим до оточуючих і надавати їм допомогу.
Предметні: Набуті знання про життя А. А. Ліндгрен, вміння аналізувати текст, знаходити потрібну інформацію в тексті, виявляти якості героїв у творі

Метопредметние: Здатність подолання бар'єру вираження своїх думок

етап
уроку

завдання етапу

діяльність учителя

діяльність учнів

Методи, прийоми, засоби, форми

УУД

1. Орг. момент
(1 хв)

Організація діяльності учнів.

Привіт, хлопці! Хочу нагадати, мене звуть Тетяна Сергіївна. Сьогодні я проведу у вас урок літературного читання.
Перевірте, чи всі потрібне для нашого уроку є на вашій парті? (Книга, зошит, пенал). Все зайве прошу вас прибрати зі своїх робочих місць.

Учні уважно слухають і виконують вказівки вчителя.

Фронтальна форма,
бесіда.

Регулятивні УУД (контроль)

2. Перевірка домашнього завдання
(4 хв)

Організація перевірки матеріалу вивченого учнями вдома.

Ви з Ольгою Станіславівною проходили казку А. С. Пушкіна "Казка про мертву царівну і сім богатирів". Вашим домашнім завданням було: в раб. тетр. на стор. 24, виконати завдання 2.Ребята, які слова з тексту ви виписали?

Учні виконують перевірку будинок. завдання разом з учителем.

Фронтальна форма, бесіда.

Регулятивні УУД (Контроль)
Пізнавальні УУД

3. Робота по темі уроку
(30 хвилин)

Сьогодні ми з вами будемо знайомиться з твором А. А. Ліндгрен «Крихітка Нільс Карлсон». Будемо вчитися виразно читати за ролями. Але перш ніж приступити до читання, я вам зараз розповім про цей чудовий автора.

(Презентація)

Давайте з вами трошки відпочинемо

Физкультминутка
Ми - веселі мавпи,
Ми граємо голосно занадто.
Всі ногами тупає,
Все руками ляскаємо,
Надуваємо щічки,
Скачемо на шкарпетках.
Дружно стрибнемо до стелі,
Пальчик піднесемо до скроні
І один одному навіть
Язички покажемо!
Ширше рот відкриємо,
Гримаси все скорчити.
Як скажу я слово три,
Все з гримасами замри.
Один два три!

Сідайте!

А тепер давайте відкриємо наш підручник на стор 118. Для початку я вам почну читати, що б ви змогли зрозуміти, з якими емоціями і інтонаціями читається твір. Слідкуйте за текстом, потім будемо читати разом!
- Читання твору

Ось ми з вами і дочитали твір.
- Нагадайте мені як воно називалося?
- Хто його написав?
- Як звуть головних героїв казки?
- Де відбувається сюжет казки?
- Де живе Нільс?
- Чому хлопчик сумував будинку один?
- Опишіть мені Бертіль! Який він?
- А яку характеристику ви зможете дати Нільса?
Добре! А тепер давайде ми з вами будемо дотримуватися характер героїв і спробуємо зануритися в цю казку. Давайте уявимо, що ми і є ті самі герої.
- Розподіл ролей

Читання за ролями дітьми

Хлопці підійміть свої очі на мене.
вийшло у вас уявити героями казки?
Що було важкого? А що вам вдалося легко?
У вас змінилося уявлення про героїв казки після того як ви, як ніби прожили їх життя?
А тепер давайте подивимося, як ви запам'ятали і зрозуміли твір. (Презентація)

Доп. завдання: Завдання № 2 в зошиті, стор. 30

Слухають читання вчителя, стежать за текстом.

Читають.

Читають по ролям самостійно, інші уч-ся стежать за текстом. (Змінюються)
Виконують контроль.

Первинний контроль і закріплення твори

Виконують завдання.

Фронтальна форма,
розповідь,
бесіда.

Пізнавальні УУД
регулятивні УУД

4. Рефлексія
(5 хв)

Організувати рефлексивну діяльність, тим самим підводячи підсумок уроку.

Хлопці, що цікавого для себе ви сьогодні дізналися на уроці?
- Що вам найбільше запам'яталося?
-Який момент у творі вам сподобався найбільше?
- Як ви думаєте ми з вами сьогодні добре попрацювали?
А чому ви зробили такий висновок?
На вашу думку, хто з хлопців найбільш краще вжився в роль свого героя? Чому ви так вважаєте!

Ви сьогодні чудово попрацювали! Умнички!

Ми дізналися хто така А. А. Ліндгрен, познайомилися з її творами.
Відповіді учнів, що їм найбільше запам'яталося і сподобалося.
- Так, тому що ми сьогодні дізналися про новий автора, дізналися про її творах, прочитали одне з них. Шанували за ролями ми т.д.

Фронтальна форма,
бесіда.

Пізнавальні УУД

Тема: Н.П.Вагнер Казка «Береза »

навчальні завдання :

Розширювати коло читання;

Формувати моральні поняття »добро зло»;

Вчити виділяти факти реальні і нереальні (казкові);

Проводити порівняльний аналіз казок;

навчальні вміння :

Називати правильно твір (прізвище автора, заголовок);

Визначати тему і жанр прослуханого твору;

Виділяти ознаки казок;

Визначати головну думку твору;

Повторити, розширити поняття «порівняння», «епітет»;

Обладнання: підручники, робочі зошити, презентація, мультимедійне обладнання, з берези

Хід уроку:

1.Орг. момент;

2.Фізмінутка (психологічний настрой).

Сонце глянуло до нас в клас

Розбудило ніжно нас

Раз два три чотири п'ять

Треба нам присісти і встати.

У.-Привітатися з гостями

Д.-Здравствуйте!

У.-І тихенько сісти за парти.

3. Складання ключового слова «береза» (презентація)

Назвати тварина, взяти першу букву від назви тварини

1) буйвол - б

2) єнот - е

3) рись - р

4) їжак - е

5) зубр - з

6) антилопа - а

Вийшло слова «береза»

Як це слово буде пов'язано з темою нашого уроку?

Молодці!

4. Презентація про березі (продовження)

У-Сьогодні ми з вами познайомимося з новим твором.

Слухання твору. (В цей час, визначаємо жанр твору, заголовок)

Комбіноване читання (вчитель + учень)

У.- Визначте жанр.

Д.- Казка.

У. Доведіть.

Діти перераховують ознаки казок (рослини розмовляють як люди і т.д.)

У.- Який би ви підібрали заголовок? Діти сравнівают.Почему автор саме так назвав цей твір?

У.- Як ви думаєте, хто написав цю казку? Діти відповідають, якщо не знають,

Повідомлення учнів про Н.П.Вагнере.

5.

Перевірка первинного сприйняття. (В цей час 5-6 уч-ся малюють березу на початку тексту і в кінці, після виконання працюють разом сдетьмі).

(Завдання №1 в зошиті),

Впишіть пропущені слова.

Знайдіть і підкресліть епітети, порівняння.

Прочитайте уривок, опустивши всі епітети, порівняння, зіставте з текстом.Какой висновок можна зробити?

6. Вибіркове читання. (Робота в парах.)

Знайдіть опис поєдинку бурі і берези. Чим закінчився цей поєдинок?

(Застогнала, затріщала береза \u200b\u200bі ...)

7 .Фізмінутка. (Проводить дитина.)

Раз, два-острова,

Три, чотири -ми припливли

П'ять, шість -хід тут

Сім, вісім-скільки сосен

Дев'ять, десять -ми в дорозі

Дорахував до десяти.

У.К 10 додайте 57.Откройте зошити на отриманої сторінці і виконаєте завдання №3

-творча работа.Поіск .

«Чому буває на світі то гидко, то добре? Підкресліть відповідь.

8 .Медленное читання тексту з аналізом системи образів і ключових слів.

Чому береза \u200b\u200bописана як жива істота. Як називається цей прийом?

9 .Рассматріваніе малюнків учнів. З малюнків видно, що загадка цього тексту в тому, що на першому малюнку у дітей, береза: пряма, струнка з білим стовбуром, з пахучими, лаковими листочками.

На другому малюнку: гнилий стовбур, який порубали на дрова.Какой висновок можна зробити? Перекажіть казку від імені берези на початку твору і в кінці.

10.Работа в парах .

Які слова, якого герою належать? З'єднайте стрілками.

«Я не можу гнутися! Не можу!" вихор

«Інша справа жити в темряві». береза

«Якби не було сонця, то не було і нас з тобою». ящірка

«Я лежу спокійно і не боюся нічого!» кріт

«Я не винен, що мчу, все рву і ламаю». мох

«Ні, коли воно пече, то не знаєш, куди подітися від спеки». равлик

«Я давно живу на світі, бував під дощем і під сонцем ...» камінь

11.Поіск.

Прочитайте пропозиції. Яке з них виражає головну думку?

Все на світі, сказав мох, -не має ні кінця, ні початку ...

Це правда, це правда! Закричав все.Я-Да помре все слабке, що не може користуватися життям і не має на неї права!

Ах! - прошепотіла полумертвоя береза.-Якби я могла до всього звикнути, я жила б і раділа. Але ніхто не винен в моїй смерті, і я теж.

Тому що все на світі не має кінця

Тому що треба радіти життю

Тому що вогонь і тепло-це продовження життя.

12Іітог уроку.

З яким твором познайомилися?

Про що думала береза? Чому раділа? (Вибіркове читання .)

Припусти, яку частину захоче переказати твій сусід (або сусідка) по парті. Чому ти так думаєш?

13. Завдання додому.

Підготувати виразне читання одного з епізодів казки.

Виконати завдання №6 в зошиті.

Згадати казку Х.К.Андерсена «Смерічка» .Сравніть з казкою Н.П.Вагнера «Береза», заповнити таблицю.

що порівнюється

Н.П.Вагнер «Береза»

Х.К.Андерсена «Смерічка»

герої

мрії

Головна думка

Точка зору читача

14.Спасібо за урок.

Урок літературного читання в 4 класі.
Тема: Н.П.Вагнер

Казка «Береза »

навчальні завдання :

Розширювати коло читання;

Формувати моральні поняття »добро зло»;

Вчити виділяти факти реальні і нереальні (казкові);

Проводити порівняльний аналіз казок;
навчальні вміння :

Називати правильно твір (прізвище автора, заголовок);

Визначати тему і жанр прослуханого твору;

Виділяти ознаки казок;

Визначати головну думку твору;

Повторити, розширити поняття «порівняння», «епітет»;

1.Орг. момент;

2.Фізмінутка (психологічний настрой).

Проводить дитина.

Сонце глянуло до нас в клас

Розбудило ніжно нас

Раз два три чотири п'ять

Треба нам присісти і встати.


У.-Привітатися з гостями

Д.-Здравствуйте!

У.-І тихенько сісти за парти.
3.Актуалізація знань

Робота з жанрами творів.

Дізнайся жанр твору по уривку, прочитаного вчителем (діти також називають прізвище автора і заголовок твору), по командам.

У. -Житлові на світлі маленький цветок.Нікто і не знав, що він є на землі.

(А.П.Платонов. «Невідомий квітка»)
-Дяденька Біденко.Ефрейтор.Разведчік їхній.

(В.П.Катаев, «Син полку.)


-К приятелю, щоб скоротати дозвілля,

(С. В. Михалков, «Любитель книг»)

Русь моя, люблю твої берези!

З перших років я з ними жив і зростав.

(Н.М.Рубцов. «Берези»)


У.-Молодці!

4.

У-Сьогодні ми з вами познайомимося з новим твором.


Слухання твору. (В цей час, визначаємо жанр твору, заголовок)

Комбіноване читання (вчитель + учень)

У.- Визначте жанр.

Д.- Казка.

У. Доведіть.

Діти перераховують ознаки казок (рослини розмовляють як люди і т.д.)

У.- Який би ви підібрали заголовок? Діти сравнівают.Почему автор саме так назвав цей твір?

У.- Як ви думаєте, хто написав цю казку? Діти відповідають, якщо не знають,

Повідомлення учнів про Н.П.Вагнере.

5.

Перевірка первинного сприйняття. (В цей час 5-6 уч-ся малюють березу на початку тексту і в кінці, після виконання працюють разом сдетьмі).

(Завдання №1 в зошиті),

Впишіть пропущені слова.

Знайдіть і підкресліть епітети, порівняння.

Прочитайте уривок, опустивши всі епітети, порівняння, зіставте з текстом.Какой висновок можна зробити?

6. Вибіркове читання. (Робота в парах.)

Знайдіть опис поєдинку бурі і берези. Чим закінчився цей поєдинок?

(Застогнала, затріщала береза \u200b\u200bі ...)

7 .Фізмінутка. (Проводить дитина.)

Раз, два-острова,

Три, чотири -ми припливли

П'ять, шість -хід тут

Сім, вісім-скільки сосен

Дев'ять, десять -ми в дорозі

Дорахував до десяти.

У.К 10 додайте 57.Откройте зошити на отриманої сторінці і виконаєте завдання №3

-творча работа.Поіск .

«Чому буває на світі то гидко, то добре? Підкресліть відповідь.

8 .Медленное читання тексту з аналізом системи образів і ключових слів.

Чому береза \u200b\u200bописана як жива істота. Як називається цей прийом?

9 .Рассматріваніе малюнків учнів. З малюнків видно, що загадка цього тексту в тому, що на першому малюнку у дітей, береза: пряма, струнка з білим стовбуром, з пахучими, лаковими листочками.

На другому малюнку: гнилий стовбур, який порубали на дрова.Какой висновок можна зробити? Перекажіть казку від імені берези на початку твору і в кінці.

10.Работа в парах .

Які слова, якого герою належать? З'єднайте стрілками.

«Я не можу гнутися! Не можу!" вихор

«Інша справа жити в темряві». береза

«Якби не було сонця, то не було і нас з тобою». ящірка

«Я лежу спокійно і не боюся нічого!» кріт

«Я не винен, що мчу, все рву і ламаю». мох

«Ні, коли воно пече, то не знаєш, куди подітися від спеки». равлик

«Я давно живу на світі, бував під дощем і під сонцем ...» камінь
11.Поіск.

Прочитайте пропозиції. Яке з них виражає головну думку?

Все на світі, сказав мох, -не має ні кінця, ні початку ...

Це правда, це правда! Закричав все.Я-Да помре все слабке, що не може користуватися життям і не має на неї права!

Ах! - прошепотіла полумертвоя береза.-Якби я могла до всього звикнути, я жила б і раділа. Але ніхто не винен в моїй смерті, і я теж.

Тому що все на світі не має кінця

Тому що треба радіти життю

Тому що вогонь і тепло-це продовження життя.

12Іітог уроку.

З яким твором познайомилися?

Про що думала береза? Чому раділа? (Вибіркове читання .)

Припусти, яку частину захоче переказати твій сусід (або сусідка) по парті. Чому ти так думаєш?

13. Завдання додому.

Підготувати виразне читання одного з епізодів казки.

Виконати завдання №6 в зошиті.
-Вспомніть казку Х.К.Андерсена «Смерічка» .Сравніть з казкою Н.П.Вагнера «Береза», заповнити таблицю.

14.Спасібо за урок.

Учитель початкових класів: М.Ф.Нікуліна.

Вагнер Микола Петрович

Н. П. Вагнер

Вона росла на невеличкій галявині, пряма, струнка береза, з білим стовбуром, з пахучими, лаковими листочками. А кругом неї шуміли старі дуби, цвіли білим кольором і солодко пахли розлогі великі липи, зеленіли зеленими голками яскраві оксамитові ялиці, круглі голчастим шапками красиві сосни, і постійно тремтіли ніби від страху усіма своїми сіро-зеленими листочками гіркі, траурні осики. Одним словом, кругом берези була ціла гай, хоча і невелика, але дуже красива.

Береза \u200b\u200bросла і пам'ятала, як вона росла. Вона пам'ятала. як важко було ритися і відшукувати в землі їжу її молодим корінцях. Те земля була дуже крихка, то занадто жорстка, то раптом камінь заважав рости якомусь її корінця, і той мимоволі повинен був відходити в бік, а інші, вперті, не хотіли відійти і вмирали; зате іншим від цієї смерті було просторіше.

Чому ж. - думала береза, - земля не скрізь однакова? Те багато надто в ній їжі, то мало, то зовсім немає, і навіщо ці камені на дорозі? Як все це нудно!

Коли навесні сонце відігрівати березу і вона прокидалася від довгого зимового сну, їй було так добре. Сонце світило яскраво, привітно гріло. Повітря був повний теплих парів, земля ніби сама пропонувала прокинувся корінцях соковиту, смачну їжу. Все це було так добре. І береза \u200b\u200bрозгортала свої смолисті, пахучі нирки. Вона вся раділа, вся пахла, вся одягалася дрібними, яскравими жовто-зеленими листочками.

Але це не завжди так було. Чим довше ставали дні, тим сильніше гріло сонце. Потім воно вже пекло, починало палити, і дуже боляче. Листя на березі припадали пилом, сохли і жовтіли. Вона вмирала від спраги.

Краплю, хоч одну краплю дощу! - благала вона.

І, нарешті, з'явився дощ. Налетіла з гулом і вихором чорна хмара. Верхівки дерев шуміли, гнулися, все їх листочки тремтіли. Вітер рвав їх і ніс далеко. Але буря не могла дістати берези. Її захищали інші дерева, вона відчувала тільки, як за всіма її листочків пробігав легкий, свіжий вітерець, і їй було добре.

А ось і дощ. Він хлинув як з відра, вітер мчав його краплі. Він ними бив і бив все, що йому траплялося: ліс, траву, будинки, людей.

Навіщо ж так боляче! - говорила береза. Але дощ не розумів цього: він сек березу холодними краплями все сильніше і сильніше, і їй було і боляче і холодно.

Ах! - шепотіла береза. - Як все гидко на світі! Як мені боляче і холодно! Ще сьогодні вранці я задихалася від жару, а тепер мерзну від холоду, хвора, побита, поранена!

І пішов холодний дощ, пішов не перестаючи, і день, і два, і три. Береза \u200b\u200bзовсім заклякла, точно взимку.

Ах, як все це гидко, як гидко! - шепотіла вона.

Нарешті дощ перестав. Хмаринки розпливлися в тумані, і сонце знову стало гріти. Береза \u200b\u200bвідігрілися, відпочила, розправила всі свої листочки, але вона боялася і дощу, і холоду, і стояла сумна, не довіряючи ні сонця, ні всього того, що було навколо неї.

Раз, рано вранці, коли ще трава спала під холодною росою і рожеве ранок червоніло на вершинах дерев, в гай прийшло багато селян з пилами і сокирами, і пішла робота. Стук, шум, крик. Старі дерева пиляли пилами, рубали сокирами, і вони з тріском і стогоном падали на землю. До полудня робота була закінчена, майже всі дерева лежали навколо берези мертві. Чи не чіпали тільки березу і ще кілька осик, які були такі ж молоді, як і береза.

Не стало гаї - далеко навколо берези було чисте поле.

Ось як добре тепер видно! - думає береза. - Сині світлі гори. Там повинно бути дуже тепло. А перед ними море, над ним літають білі птахи. Он луг, такий зелений, оксамитовий. По ньому ходять баранці. Вони, певно, прийдуть і до мене в гості. Ах! нічого цього я не бачила раніше. І звідки ж приходять хмари, і дощ, і град!

Недовго думала береза. Не минуло й двох днів, як зібралися хмари, піднявся вітер; він дув все сильніше і сильніше. Всі гори вкрилися хмарами, посиніло бурхливе море. Всі звірі і маленькі звірятка і пташки поховалися хто куди міг. Тільки довгокрилі чайки кружляли над білими валами.

А вітер свистів, гудів і ревів буревієм.

Я тепер мчу на крилах могутніх, я тепер відчуваю силу. Уступіться все, простору мені, простору! - І він налетів на березу.

Зі стогоном похитнулася береза. Всі її гілки, все листочки, жилки затремтіли.

Простору, простору! - кричала буря. - Геть з дороги! Зігніть, зігніть, схиляючись перед мною!

Ах, я не можу нагнутися, - говорила береза. - Я з дитинства виросла пряма і горда. Я не можу зігнутися. Я в цьому не винна.

Зігніть, зігніть! - гудів вихор. - Я не винен, що мчу, все рву і ламаю. Не було б повітрю, не було б вітрі. Не було б вітрі, не було б бурі. Не було б повітрю - і не було б нічого, що дихає повітрям. Геть з дороги, простору мені, простору! Зігніть, зігніть переді мною!

Я не можу гнутися. Не можу! - стогнала береза.

Ну, так тримайся міцніше! Чия сила візьме! - загудів вітер і зі страшним поривом налетів на неї.

Застогнала, затріщала береза \u200b\u200bі, зламана, вирвана з коренем, повалилася на землю.

Простору мені, простору, геть з дороги! Я все зламаю! - кричала вона.

І пролетіла буря.

Мало-помалу затих вітер. Настала тиша, переглянули сонце.

Береза \u200b\u200bлежала зламана, знівечена. Її листочки тремтіли. Вона ще була сповнена життя, але повинна була померти, тому що буря відірвала її від рідної землі, яка її підтримувала і живила.

Виповзли жуки, забігали ящірки, прилетіла метелик, заспівали пташки, защебетали ластівки, виглянув кріт з нори.

Я знав, що так буде, - сказав кріт. - Якщо б не було сонця, не було б вітрі. Чи то справа жити в темряві!

Ти дурний слепиш і більше нічого, - сказала ящірка. - Якщо б не було сонця, то не було б і нас з тобою. - Ти давно б замерз у своїй темній норі. Ах! навіщо воно не завжди світить і гріє, це добре, гарне сонце. Так добре, коли воно пече!

Нічого сказати! дуже добре! - сказала равлик. - Ні, коли воно пече, то не знаєш, куди подітися від спеки. Просто доводиться заритися під листя і закупоритися в свій будиночок.

Через що вони все клопочуться, - сказав камінь. - Хіба не однаково: буря, сонце, дощ, град, грім, блискавка, тепло, холод. Я лежу собі спокійно і не боюся нічого! Мене мочить дощем, сушить вітром, пече сонцем - мені все одно, і все звернеться рано чи пізно в пил і пісок.

Так! Якби так міркувати, то всім би треба було бути камінням, - сказав сивий мох, який тут же ріс на камені, - я давно живу на світі, бував під дощем і під снігом, висихав мало не до коренів і знову відростає. Я багато пережив і скажу вам, чому буває на світі то гидко, то добре.

Вибір редакції
Михайло Олександрович Шолохов - російський письменник; найбільший російський прозаїк, найбільш яскравий радянський письменник-неінтеллігент, який зробив ...

Поет-громадянин, поет революційної боротьби, Н.А. Некрасов, який написав разючі по силі і почуттю вірші про своїх соратників ...

Що є причиною неприборканого свавілля Дикого? Дія відбувається в місті Калинове, розташованому на березі Волги. Марфа - від ...

Які твори Фонвізіна відомі сучасним читачам? Безумовно, «Недоросль». Адже комедія входить до шкільної програми. Відомо, ...
Російська література багата чудовими зразками соціально-психологічних творів, які змушують читача не просто задуматися ...
Понад два століття не слабшає читацький інтерес до романів Джейн Остен. Ірина Шинкарук започаткувала реалізму в англійській літературі, ...
Проблеми істинного і помилкового патріотизму в романі Л. Н. Толстого «Війна і мир» У екстремальних ситуаціях, в моменти великих потрясінь і ...
У романі «Обломов» Гончаров зобразив трагічну історію життя головного героя - Іллі Ілліча Обломова, який прожив все своє життя в мріях, ...
Обладнання уроку: мультимедійний проектор, екран, слайдовая презентація «Пушкін», роздатковий матеріал: таблиця «Порівняльна ...